Makaleler

Online eğitim platformları için tasarım ipuçları

Online dünyadaki değişim, geleneksel eğitim sistemini de yeniden şekillendiriyor. Peki öğrenme deneyimi tasarımının farklılıkları neler ve dijital eğitim platformalarının arayüz tasarımında neler dikkat edilmeli?

Fatih Akgöze 02 Aralık 2016

Önceki yazımızda online dünyadaki değişimin, geleneksel eğitim üzerindeki etkilerinden ve eğitim sisteminin gelecekteki değişimine katkısından bahsetmiştik. Bu yazımızda öğrenme deneyimi tasarımının farklılıklarından ve dijital eğitim platformalarının arayüz tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Araştırmalar da gösteriyor ki tasarımın öğrenme deneyimi üzerinde etkisi çok önemli. Ancak öğrenme deneyiminin tasarlanması konusunda, görsel tasarımda yetkin olmak yeterli gelmiyor. Bir web sitesi, bir e-ticaret platformu veya bir ATM arayüzünün tasarımı üzerinde çalışmaya başladığınızda, teknoloji bilginiz ve kullanıcı deneyimiyle ilgili birikiminiz bu projelerde en azından temel konularda başarılı olmanızı sağlayabilir.

Ancak bir eğitim platformu üzerinde çalışmaya başladığınızda genel kullanıcı deneyimi bilgi birikiminizin yanında dikkat etmeniz gereken çok farklı noktalar ortaya çıkıyor. Örneğin, yeni bir uygulama veya yeni bir özellik geliştirirken bir kullanıcı deneyimi tasarımcısının yapmayı amaçladığı şey aslında, kullanıcılara bu yazılımı nasıl kullanacaklarını hızlı ve kolay bir şekilde öğretecek bir sürecin tasarlanmasını sağlamaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • UX Designer

    Tesekkürler fatih

Senin İçin Öneriyoruz