Makaleler

Pagination mı yoksa infinite scroll mu?

Infinite scroll beynelmilel bir içerik listeleme kurgusu oldu olalı, gerek UX designer'lar (kullanıcı deneyimi tasarımcıları), gerek IX designer'lar (etkileşim tasarımcıları), gerekse de HTML geliştiriciler, sayfa içeriklerinin listelenmesi konusunda hangi tekniğin daha etkili hangisinin daha kullanıcı dostu olduğu hakkında tartışa dururlar. Tartışma A/B testlerinin kullanımının artmasıyla iyice kızıştı.

Yakup Bayrak 04 Mayıs 2016

Infinite scroll beynelmilel bir içerik listeleme kurgusu oldu olalı, gerek UX designer’lar, gerek IX designer’lar, gerekse de HTML geliştiriciler, sayfa içeriklerinin listelenmesi konusunda hangi tekniğin daha etkili hangisinin daha kullanıcı dostu olduğu hakkında tartışa dururlar. Tartışma A/B testlerinin kullanımının artmasıyla iyice kızıştı. Gelin biz de ateşe benzin dökelim…

Açıkçası ben infinite scroll konusunda oldum olası mesafeli bir tutuma sahip oldum. Sevemedim kendisini… Hani o, sitenin footer’ını göreyazarsınız ama aynı footer bir anda gözden kayboluverir ya da “Yahu daha ne kadar scroll ediliyor bu menem liste…” diye stresli merakla oflarsınız ya; işte ben adam gibi sayfa sayfa içerik tüketmek varken neden deli danalar gibi scroll etmem gerektiğini bir türlü anlayamadım. Bu sempatimi rasyonelleştirmek adına infinite scroll’u keşfeden adamı aradım, buldum. Orada bile bulduklarımdan hoşlanmadım. Çoğu kaynakta infinite scroll’u bulan kişi için Paul Irish kredilendirilse de Huge Williams “Ben infinite scroll’u Bing Image Search Ar-Ge’si esnasında 2005 yıllarında keşfettim.” diyor. İyice huylandığım an “Ben bu konuda mutlaka yazacağım. Umarım okurlardan gelen yorumlarla birlikte faydalı bir kaynakça yaratabiliriz.” dedikten sonra klavyenin başına geçiverdim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et