Makaleler

Parametrik tasarım: Tanımlı ilişkilerle bütünü şekillendirmek

Parametrik tasarım nedir, ne anlama gelir ve bu metodoloji ne gibi faydalar sağlar? Merve Yazıcı, SHERPA Blog okurları için aktarıyor.

Merve Yazıcı 14 Ocak 2022

Parametrik tasarım güncel bir akım mıdır yoksa bir tasarım sistemi midir? İçinden çıkılması zor kompleks formlar parametrik tasarımla daha kolay tasarlanmaktaysa, parametrik tasarım özünde görselliği kullanan bir tarz olarak algılanmakta mıdır? Sürecinin arka planını inceleyeceğimiz parametrik tasarım konusunu ele alıyoruz.

Tasarımın yapıtaşları olan parametreler, bir değerin değişmesi ile tasarımın bütününün değiştiği, form, işlev vb. pek çok ögenin birbiriyle olan ilişkisidir. Üretim, maliyet gibi sınırları belirli alanlardaki kısıtlamalar ile tasarım varyasyonunu oluşturan sistemin yaratıcısıdır. Parametre, duruma bağlı olarak değiştirilebilen bileşenlere sahip bir durumu tanımlamak için kullanılıyorken, parametrik ise değiştirilebilen bu nicelikleri bir veya birden fazla şekilde içermek olarak tanımlanmaktadır.

Tasarımcının saptadığı problemi çözdüğü parametrik tasarım, tasarımın amacı ile yanıtı arasındaki ilişkiyi inşa eden parametrelerden meydana gelir. Sistematik bir çalışmayla çok sayıda sonuç bu yöntemle elde edilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz