Makaleler

Player’s journey: Kullanıcıdan oyuncuya deneyim tasarımı

Ercan Altuğ Yılmaz, oyunlaştırma tasarımının en önemli metodolojilerinden biri olan Player's Journey hakkında bilinmesi gerekenleri örneklerle aktarıyor.

Ercan Altuğ Yılmaz 17 Aralık 2020

22 Kasım 2018’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde çift motorlu küçük bir uçak izinsiz bir şekilde kalkış yapmış, olası terör saldırısından ötürü tüm şehri alarma geçirmişti. Olay, uçağın otobana inmesi ve uçaktan 10-12 yaşlarında 2 afacan çocuğun çıkmasıyla daha da ilginç bir hal almıştı. Amerikan kamuoyunu uzunca süre meşgul eden olayda çocukların uçaklara meraklı olmasından öte, bir uçağı uçurabilecek ve dahası indirebilecek kadar deneyimi nasıl kazandığı, aileleriyle yapılan araştırmalarda ortaya çıktı: Çocuklar sıkı bir Microsoft Flight Simulator oyuncusuydu.   

Yetişkinlerin sertifikasyon programlarında aylarca süren bir deneyimi oyunlarla günler içinde öğrenebilen bu yaramaz ufaklıklardan acaba ne dersler çıkarabiliriz? Oyun deneyimi ve oyuncunun yolculuğu norm olarak geleceğin deneyim modeli olabilir mi?

Dijital oyun sektörü 2020 pandemi sürecinde birçok kaynağa göre altın çağını yaşadı. %130 büyüyen sektör zaten müzik ve sinema gibi eğlence sektörlerinde 6 katından daha fazla bir büyüklükte. Bu müthiş bir güç ve bu gücün sağladığı destekle geliştirilen konsol oyunları ve mobil oyunlar inanılmaz deneyim tasarımlarına imza atıyorlar. Bu deneyimler bizi, gelecekte kurumların oyunlaştırma modeli normları olarak olarak ele alacakları bir döneme itecek. Evet, bir kurumun “Kafa Topu” gibi bir oyunla işe alım yapmasından bahsetmiyorum ancak varolan dijital platformlardaki sıkıcı, uzun ve fonksiyonsuz iş başvuru formlarını tasarlayan tasarımcılarının, bu dijital oyunlardaki “ilerleme oyun mekaniklerinden” öğreneceği, Utah’lı 2 afacan çocuğu örnek alması gereken çok şey var.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz