Makaleler

Post-demografik pazarlama ve netnografi

Post-demografik pazarlama ve netnografi kavramları, geleneksel pazarlamanın dönüşümü çevresinde, konuk yazarımız Uluğ Sungur tarafından ele alındı.

Uluğ Sungur 29 Eylül 2015

Dijital devrimin olgunluk evresine girdiğimiz bu dönemde, ne sosyal bilimciler ne de pazarlama profesyonelleri tüketici davranışlarını geleneksel demografik veriler ve sınıflandırmalarla yeterince anlayabilir. Bu yeni dönemin yarattığı yeni insanlık durumunu anlamak için, yeni bir zihniyete ve bu zihniyete uygun araştırma yöntem ve modellerine ihtiyaç var.

Bu yazıda, “Post-demografik” olarak adlandıracağım bu dönem için henüz yeterince değerlendirilmediğini düşündüğüm “Netnografi”nin önemi ve yakın/orta vadedeki olası açılımlarını ele alacağım.

Netnografi nedir?

“Netnografi”, 1990’ların sonunda Robert V. Kozinets tarafından, pazarlama ve sosyal bilimler literatürüne armağan edildikten birkaç yıl sonra, yine kendisi tarafından şöyle tanımlanmıştı:

  • “Netnografi” ya da İnternet üstünde yapılan etnografi, etnografik araştırma tekniklerini bilgisayar ortamında oluşmuş topluluk ya da kültürlerin araştırılmasına uyarlayan, yeni ve nitel bir araştırma metodolojisidir.” [1]

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir