Proje yönetimi kimin işi?

Proje yönetimi kimin işi?

Proje yönetimi deyince akla, projede çalışacak ekibi ve kaynağı belirleme, iç ve dış toplantıların organizasyonu, bütçe ve zaman planları oluşturup verimliliği takip etme gibi, çoğu zaman proje yöneticisi veya ürün yöneticisi gibi titrlere sahip kişilerce yürütülen günlük görevler gelir. Ancak aslında proje yönetimi bundan çok daha fazlası ve tek bir kişinin üzerinde olan bir sorumluluktan çok, bir ekip işi. Tabii ki bu yazıldığı kadar kolay olmayabilir.

Hangi metodolojiyi kullanmalı?

Proje içerisinde ekibin hangi rolleri üstlenmesi gerektiğine gelmeden önce nasıl bir proje yönetim metodolojisi izleyeceğimize karar verelim. Eğilmez, bükülmez “waterfall” mu, esnek “agile” mı? Aslında bu sorunun cevabı çoktan verildi. Fakat yine de tanımları yapıp iki metodu birbirinden ayırmakta fayda var.

Waterfall metodunda proje sahibi ne istediğini, nasıl istediğini çok net bir şekilde önceden bilir; projeyi yürüten ekip de buna uygun çözümü tek seferde çıkarıp sunar. İsminden anlaşılacağı üzere görevler yukarıdan aşağıya doğru akar, arada herhangi bir değerlendirme seansı olmadığı için proje iteratif ilerlemez; proje sahibi proje sonuna gelmeden herhangi bir çıktı görmez.

 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  Gizle
  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Gerilla testler: Düşük bütçeli kullanıcı araştırmaları

  Gerilla testler: Düşük bütçeli kullanıcı araştırmaları

  Gizle