Makaleler

Start-up: Büyümek mi? Ölçeklendirmek mi?

Girişimler için büyüme ile ölçeklendirme terimleri aynı şeye mi işaret eder? Farklı iş analistleri ve yöneticiler bu terimlere nasıl bakıyor?

Ata Ülgenbay Kayacan 22 Nisan 2019
buyumek-mi-olceklemek-mi

Hepimiz için zamanın kısıtlı olduğu ve teknolojinin oldukça hızlı geliştiği bu internet çağında, belki de ancak yıllar boyunca bireysel deneyim sayesinde öğrenilebilecek değerli bilgilere bu kadar kolay ulaşabiliyor olduğumuz için şanslı sayılırız. Günümüzde bir girişimde bulunmak isteyen genç bir üniversite mezunu, nasıl iş planı oluşturabileceğinden bir firmanın faaliyet gösterdiği sektöre göre nasıl yönetileceğine kadar ihtiyaç duyduğu bilgiye internet aracılığı ile kolayca erişebiliyor.

BBC Studios’a ait Science Focus sitesindeki bir yazıya göre, çevrimiçi depolama bağlamında dört büyük servis sağlayıcı olarak sayılabilecek Google, Amazon, Microsoft ve Facebook’un sahip olduğu veri hacminin yaklaşık olarak 1.2 milyon terabayt olduğu iddia ediliyor. Haliyle, bu kadar büyük bir veri hacminin önemli bir parçasını oluşturan içeriklerin tümü hakkında bilgi sahibi olmak imkansız. Öğrenmeye ayırabildiğimiz kısıtlı zaman içinde tercihlerimize göre ilgimizi çeken içeriği tüm bu bilgi karmaşası içinden seçip, sindirmeye çalışıyoruz. Üstelik, eriştiğimiz bilginin de doğruluğu konusunda karar almak için ayrı bir çaba sarf etmemiz gerekiyor; kitapların bir sayfalık makalelerde özetlendiği bu dönemde tanımlamaların yeterince yapılmaması, okuyucunun tükettiği içeriği algılamasını zorlaştırırken olduğu gibi kabullenmeye yönlendiriyor. Böylece her gün sosyal mecralarda trend konusu olmuş, birçok kişi tarafından konuşulan ve paylaşılan fakat temelde ne olduğu konusunda sadece fikir sahibi olunan içeriklerle karşılaşıyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Mehmet Ortaç

    Okuduğum en doyurucu yazılardan bir tanesi. Gerçekten çok teşekkürler. Henüz bir girişime atılmamış olsam da gelecek dönemler için böyle bir düşüncem var. Yavaş yavaş bilgi biriktiriyorum.

Senin İçin Öneriyoruz