Makaleler

Super App: Süper olmak ya da olmamak

Ömer Arı, "Super App" olarak adlandırılan merkezi uygulamaların geçmişteki ve günümüzdeki yansımalarını inceledi.

Ömer Arı 24 Kasım 2020

Her gün onlarca farklı uygulama içerisinde gezinip dururuz. Bazen sosyal medyada dakikalarca sayfaları kaydırır, bazen bankadan para gönderir, bazen arkadaşlarla yazışırız. Akıllı telefonlarımızda çok farklı ihtiyaçlar için kullandığımız, anlık veya dakikalar sürecek etkileşimlere girdiğimiz bu servisler artık tek bir uygulama içerisinde sunulmaya başlamış durumda. Şimdi “Super App” olarak adlandırılan bu merkezi uygulamaların geçmişini ve günümüzdeki yansımalarını kısaca hatırlayalım.

Cisco’nun her yıl yayınladığı internet raporuna göre 2023’e kadar internet kullanıcısı sayısı nüfusun %66’sına (5,3 milyar) ulaşacak. Bu benzeri görülmemiş büyüme, milyonlarca yeni kullanıcının devlet hizmetlerinden bankacılık işlemlerine kadar farklı işlemlere, dijital araçları kullanarak erişeceği anlamına geliyor. Bu öngörülebilen gelişmeye dair neler yapılabileceği konusunda şirketler iş modellerinde revizeler yapıyor, yatırımlarını arttırıyor ve yeni inovasyonlar peşine düşüyorlar.

İnternet kullanımı raporu

2019 yılında yapılan bir kullanıcı araştırması ortalama bir kullanıcının akıllı telefonunu günde yaklaşık 58 kez kontrol ettiğini gösteriyor. Oyun, yaşam tarzı, eğlence, spor, iş, haber, seyahat, finans gibi farklı kategorilerdeki uygulamaları indirmek ve keşfetmek için büyük zaman harcıyoruz. Her gün 58 defa hep aynı uygulamayı açtığınızı düşünsenize! Hatta telefonun kendisi tek bir uygulama olsa eminim çok garip olurdu. İşte Super App’ler de temelde tam olarak bunu yapmak istiyorlar: Sizin yegâne kullandığınız uygulama olmak!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz