Makaleler

Sürdürülebilir tasarım ve birlikte çalışma

Sürdürülebilirliği mümkün kılan bir tasarım disiplini nasıl oluşturulabilir? Konuk yazarımız, deneyimli kullanıcı deneyimi tasarımcısı Serkan Avcı, sürdürülebilirliği mümkün kılan önerilerini SHERPA Blog için yazdı.

Serkan Avcı 02 Mart 2016

Tasarıma ön ek olarak kullanıldığına çok fazla rastlamadığımız “sürdürülebilirlik” kavramı, Agile – Scrum ile ilerleyen bir projede, tasarımın diğer bileşenlere adaptasyonu, yönetilebilmesi ve sunumu ile ilgili olarak ön plana çıkar. Adaptasyon, yönetim ve sunum süreçleri için birtakım disiplinler oluşturmak ve uygulamak sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

Peki, sürdürülebilirliği mümkün kılan bir tasarım disiplini nasıl oluşturulabilir? Konuk yazarımız, deneyimli kullanıcı deneyimi tasarımcısı Serkan Avcı, sürdürülebilirliği mümkün kılan önerilerini SHERPA Blog için yazdı.

Bu disiplinler, scrum gibi belirli sürelere (genelde 2-4 hafta, nadiren 1 hafta) bölünmüş proje geliştirme yöntemlerinde tasarımın, kendinden sonraki süreci aksatmayacak şekilde yapılmasını, revizyon isteklerine hızlı cevap verebilmesini, iş paydaşları tarafından ön izlenebilir, kolay devredilebilir olmasını ve canlı ortamla senkronize edilebilmesini sağlar.

Bir disiplin oluşturmak, kabul ettirmek, uygulamak her ne kadar karmaşık ve sancılı bir süreç olsa da, sonunda sürdürülebilir ve birlikte çalışmaya elverişli bir tasarım ortaya çıkmış olacaktır.

Sürdürülebilirlik nedir?

Basit tanımıyla sürdürülebilirlik, belirsiz bir süre boyunca bir durum veya sürecin sürdürülebilme kapasitesini ifade eder (wordNet 2008). Bir projenin sürdürülebilirliğinden bahsetmek için temel olarak çevre, toplum ve ekonomiye etkileri açısından değerlendirme yapmak gerekir. Benzer bir değerlendirmeyi, proje süreçlerinde tasarımdan doğrudan etkilenen bileşenler için yaparak, sürdürülebilir tasarım tanımına ulaşabiliriz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • mehmet

    Tasarim konusunda otomatizasyon korku filmlerinde hep ilk olen gozluklu sisman eleman gibi geliyor bana. hikayenin sonunda ondan soz eden hic olmuyor.

    • Serkan Avcı

      Merhaba Mehmet, yukarıda bahsettiklerim tamamen deneyimler bütünüdür. Herhangi bir şeyi otomatize etme amacıyla değil, pratikte başarılı olmuş yöntemleri faydalı olmasını umarak paylaştım. Standartlar oluşturulmadan ve bunlara uyulmadan kaliteden söz etmek mümkün değil. Tek tipçilik yapmak istemediğimi, sadece birlikte çalışma adına oluşturulacak disiplinlerin size, çevrenizdekilere ve içinde bulunduğunuz yapıya nasıl katkı sağlayacağını anlatmaya çalıştım. Tasarımcının başarısını ölçümlemek ancak işine verdiği değerin karşıda yarattığı etki ile mümkün. Bu etki hikayenin sonunda unutulmanız yerine arkanızda kocaman bir patlama ile kameraya doğru ağır ağır yürüyebilmenizi sağlıyor, kesin bilgi.

Keşfetmeye Devam Et