Susam Sokağı’nı bir efsaneye dönüştüren kullanıcı testleri

Susam Sokağı’nı bir efsaneye dönüştüren kullanıcı testleri

Herkesin çocukluğunda Susam Sokağı’yla ilgili bir anısı mutlaka vardır. 1970’lerden bu güne neredeyse her dönemdeki çocukları bu kadar etkileyen ve anılarında bu kadar ciddi etkileri olan Susam Sokağı’nın sırrını hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda size, Susam Sokağı’nı bu kadar etkileyici kılan özelliklerinin temelinde yatan kullanıcı testlerinin etkisinden bahsedeceğiz.


Susam Sokağı 1969’da okul öncesi çocuklar için eğitici bir program olması amacıyla tasarlandı. Programdaki her ayrıntı dikkatle ve uzmanların tavsiyeleriyle oluşturuldu. Çocuklara öğretilmek istenilen konuların hepsi, çocuk psikologlarının ve özel danışmanların tavsiyeleri doğrultusunda seçildi. Yapımcıların amacı basitti: “Eğer çocukların dikkatlerini üzerinizde tutabilirseniz, onları eğitebilirsiniz.” Ancak Susam Sokağı’nın yayınlanmasına 1 ay kala durum tamamen değişti. Yapımcılar programla ilgili birşey daha yapmaya karar verdiler. Programın danışmanı, psikolog Gerald Lesser bunu şöyle anlatıyor:

1969 yazıydı ve yayına başlamamıza bir buçuk ay kalmıştı. Her yolu denemeye karar verdik. Yayına başlamadan önce birer saatlik beş tam bölüm hazırlayalım ve ortaya ne çıkacağını bir görelim dedik.

Susam Sokağı’nın ilk yıllarındaki araştırma yöneticisi olan Ed Palmer, o dönemde televizyonun bir eğitim aracı olarak kullanılması hakkında araştırmalar yapıyordu.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Dönüşüm Nedir, Ne Değildir?

Dönüşüm Nedir, Ne Değildir?

Gizle