Makaleler

Tamam mı, iptal mi? Hangi buton önce gelmeli?

Web sitesi veya uygulama form alanlarında genellikle "tamam" ya da "iptal" gibi buton seçenekleri yer alır. Çoğu durumda kullanıcılara iki seçeneği birden gösteririz. Peki bu formların sonunda kullanıcının karşısına hangi buton önce gelmeli? Bu yazımızda UX/UI alanında uzman yazılım geliştirici Nick Babich’in deneyimlerinden ve araştırmalarından yararlanarak, karar butonlarında kullanıcı deneyiminin önemini ele alacağız ve tasarımcılar arasında sıkça sorulan bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Özgür Korkmaz 29 Temmuz 2016

Web sitesi veya uygulama form alanlarında genellikle “tamam” ya da “iptal” gibi buton seçenekleri yer alır. Çoğu durumda kullanıcılara iki seçeneği birden gösteririz. Peki bu formların sonunda kullanıcının karşısına hangi buton önce gelmeli? Bu yazımızda UX/UI alanında uzman yazılım geliştirici Nick Babich’in deneyimlerinden ve araştırmalarından yararlanarak, karar butonlarında kullanıcı deneyiminin önemini ele alacağız ve tasarımcılar arasında sıkça sorulan bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Nielsen Norman Group başkanı ve kullanılabilirlik uzmanı Jakob Nielsen’ın dediği gibi “Dikkatli bir tasarım, ilk etapta, meydana gelen bir sorunu engeller.” Bir tasarımcı olarak, kullanıcılar farkında olmadan yanlış opsiyonu seçtiğinde çıkabilecek hata koşullarını ortadan kaldırmak için çalışmalısınız.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Mehmed Ali

    Sonuçta yine para (güç) kimdeyse o konuşur ve onun kurallarına göre tasarım yapmak zorunda kalırsınız. Bu her zaman böyle olmuştur, ne yazık ki olacak gibi görünüyor…..

Keşfetmeye Devam Et