Tasarım Sistemleri Rehberi II: “Design system” nasıl oluşturulur?

Tasarım Sistemleri Rehberi II: “Design system” nasıl oluşturulur? design-system-nasil-olusturulur

Geçen hafta, Tasarım Sistemleri Rehberi’nin “Design system” nedir ve neden önemlidir? başlıklı ilk bölümünde, tasarım sistemlerinin ne olduğuna ve neden önemli olduğuna değinmiştik. Bu bölümde ise tasarım sistemleri oluşturmak için nelerin gerekli olduğuna ve bir tasarım sisteminin nasıl oluşturulduğuna göz atıyoruz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Onur Özgür ÖZKAN
  Onur Özgür ÖZKAN

  Boyut ve boşluklandırma bölümdeki “4’lük tabanlı ölçekler” den kast edilen tam olarak nedir? Google’da aratmama rağmen konuyla ilgili net bir kaynağa ulaşamadım.

  • Berk Bayri
   Berk Bayri

   Merhaba! Orijinal makalede “4-based scale” olarak geçen bu terim, arabirim öğelerinin boyutlarında, grid sistemlerindeki sütunlar ve boşluklarını belirlerken artık yaygın olarak 4’e kalansız bölünebilen rakamlar kullanılmasını ifade ediyor. Bunun başlıca nedeni, akıllı telefon ve bilgisayar gibi yaygın olarak kullanılan cihazlarda ekran ölçülerinin de 4’e bölünebilen rakamlar olması.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nesnelerin interneti (IoT) ve kullanıcı deneyimi tasarımı iot-ux

Nesnelerin interneti (IoT) ve kullanıcı deneyimi tasarımı

Gizle