Makaleler

Tasarım sistemleri hakkında 4 yaygın efsane

Bir tasarım sistemi oluşturmak hiç kolay değil. Bu makalemiz, bazı yaygın yanlış anlaşılmaları ve endişeleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Berk Bayri 12 Şubat 2021

Bir tasarım sistemi oluşturma çabası, özellikle de birçok kuruluşta olduğu gibi her gün sadece birkaç saatini bu çabaya adamış küçük bir ekip ile yürütülüyorsa çok zor olabilir. Ancak küçük ekipler bile, doğru süreçler ve yerinde ve zamanında sunulan desteklerle büyük bir iş etkisi yaratabilir. İşe çekirdek tasarım sistemini oluşturan büyük bir ekiple başlayamayabilirsiniz, ancak bundan elde edecekleri değerin farkında olurlarsa yardım etmeye istekli olacak bir kuruluşta yer alıyorsunuz. Sürdürülebilir büyümeden benimsemeyi artırmaya kadar, bir tasarım sistemi topluluğu oluşturmak çok sayıda fayda sağlar — bu faydalardan birisi de, planlanmamış olsa da diğer faydalarla eşit derecede önemli olan “insanları birleştirme”dir.

Ortak çalışanlar tasarım sisteminizin uzun vadeli başarısında kritik bir rol oynarlar, ancak sistemi oluşturma ve ölçeklendirme süreci herkese açık değilse, bu kişileri bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Siloları yıkmak ve bir tasarım sistemi topluluğunun ortaya koyacağı faydaları desteklemek için, bazı takım üyelerinin sürece katılmakta neden tereddütlü olabileceğini anlamak çok önemlidir. Tasarım sistemleri hakkında, “şüpheci” takım üyelerinin sürece dahil olmasını engelleyebilecek birkaç yaygın yanlış anlaşılmayı ve bu kişilerin endişelerini gidermeyi sağlayabilecek en iyi yolları listeledik.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir