Tasarım sürecinde etnografik yaklaşımlar

Tasarım sürecinde etnografik yaklaşımlar

Etnografi en basit şekilde, belli bir insan grubunun ya da bu insan grubunun etrafında oluşmuş olan kültürün sistematik biçimde incelenmesi olarak adlandırılabilir. Söz konusu incelemeyi yapacak olan araştırmacı, araştırmayı yapma amacına uygun olarak gözlemlerini yapar ve konu üzerinde görsel ve yazılı bir veri ortaya koyar. Etnografik araştırma, işte bu ortaya konan verilerin toplamından meydana gelir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Avatar
  Ali Seckin Karayol

  çok güzel ve toparlayıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık..

  yukarıda bahsettiğiniz konulardan belki de en önemli olanı, yani “dinlemek” kısmının kalın harflerle yazılması gerektiğini düşünüyorum. özellikle kullanıcı veya daha genel tanımıyla bir insanın hayatını, alışkanlıklarını anlamaya çalışırken, kendi fikir ve düşüncelerinizi, en azından çalışma sürecinin başında (gözlem/görüşme/takip..) bir kenara bırakabilmenin ve kısa/uzun çalışma sürecinde kullanıcılarınızdan veya kitlenizden toplayabildiğiniz en fazla veriyi elde etmenin yararı, etnografik çalışmanın analiz aşamasına gelindiğinde açığa çıkacaktır.

  bunlara istinaden sürecin bu önemli ilk aşamalarına,

  – herhangi bir fikre sahip olmadan başlamak (start without ideas)
  – gözlemlemek (observe)
  – konuşmalarına fırsat vermek (make them talk)
  – kaydetmek (record)
  – dökümante etmek (document)
  – analiz ve sentez (analyze and sythesis)
  – kavram ve çerçeveyi belirlemek (create insight and frameworks)

  şeklinde de bakabiliriz.

  Yukarıda da belirttiğiniz gibi özellikle, gerilla tipi, hızlandırılmış görüşmelerde, görüşme yaptığınız kişinin kendini rahat hissetmesi ve yargılanmadan dinlenildiğini anlaması (ve kendini sorgulanıyormuş 🙂 gibi hissetmemesi için), araştırmacının iyi bir dinleyici olma konusunda kendini geliştirmesi oldukça önemlidir. hayatın her alanında da aynı şey geçerli değil mi zaten… Selamlar

 • Avatar
  Erdem Yıldız

  Teşekkürler Ali Seçkin Karayol , yorumunuz beni çok mutlu etti.

  Dinleme konusuna yaptığınız vurgu özellikle önemli. Dediğiniz gibi iletişim meselesi topluluk hayatının temelinde ve tam da bu yüzden sosyal bilimlerin en çok dokunduğu alanlardan biri. Nİtelikli, yani önyargısız, karşı tarafa üstünlük sağlamaya ya da karşı tarafın fikrini değiştirmeye çalışmadan dinleyebilme pratiği çok değerli bir olgu halini alıyor.

  Ben de yorumunuz karşısında bunun pratiğini yapmış oldum bir anlamda. Yazının okunduğunu, yani bana kulak verildiğimi, söylediklerimin boşlukta yankılanmadığını hissetmek iyi geldi 🙂

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz

Gizle