Tasarım sürecini nasıl planlamalı?

Tasarım sürecini nasıl planlamalı?

Birçok bağımsız tasarımcı ve stüdyo, tasarım süreçlerinde karşılaşabilecekleri problemleri çözmek ve süreci iyileştirmek için farklı yaklaşımlar geliştirmiştir. Bu süreçler bir plan doğrultusunda ve yöntemsel devam edebileceği gibi, tamamen raslantısal olarak da işleyebilir. Bununla birlikte, genel olarak bir tasarım sürecinde şu aşamalar sıklıkla kullanılmaktadır.

1- Problemin tanımlanması

Tasarım sürecinin ilk aşaması olan problemin tanımlanması; üzerinde çalışmış olduğunuz fikir veya proje ile vermek istediğiniz mesajın içeriğinin, bu mesajın iletilmesi istenen kitlenin ve mesajınızı engellere uğratmadan nasıl ileteceğinizin belirlenmesidir. Bu aşamada tasarım problemi oldukça açık ve yalın bir şekilde ortaya konur fakat proje sahibi problemin tam olarak farkında olmadığından bir belirsizliğe düşebilir. Burada problemi tanımlayıp analiz edecek kişi tasarımcıdır; tasarımcı problemi tanımlamadıkça çözüm aşamasına geçilemez. Tasarımcının karşılaşacağı büyük problemlerden bir tanesi de proje sahibinin geçmişteki örnek ve alışkanlıklara bağlı kalarak tasarımcıyı, etkileyici olmayan işler yapmaya sürüklemesidir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Sosyal medya yönetimi neden fena halde makarna pişirmeye benzer?

Sosyal medya yönetimi neden fena halde makarna pişirmeye benzer?

Gizle