Tasarımda köşeli mi yoksa yuvarlak hatları mı tercih etmeli?

Tasarımda köşeli mi yoksa yuvarlak hatları mı tercih etmeli?

Etrafımızda yüzlerce nesneyle birlikte yaşıyoruz. Kullandığımız araçlar, yaşadığımız mekanlar, yürüdüğümüz yollar hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Peki bu nesnelerin hayatınızı işlevleriyle etkilediği kadar, şekilleriyle de etkilediğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda, yuvarlak köşeli objelerin duygularımızı nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

Kendi inşa ettiğimiz yaşam alanlarıyla doğayı karşılaştırdığımızda aslında bütün hayatımızın dik açılara, kareler ve dikdörtgenlere bağlı olduğunu fark ederiz. Tasarım trendlerinin değişmesiyle keskin köşelerden, yuvarlatılmış köşelere doğru geçişi; mimariden, ürün ve ambalaj tasarımına kadar her yerde artık fazla daha görmemiz mümkün. Aşağıdaki görseli üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. Kısa bir süre de olsa, bu fotoğraflara yan yana baktığınızda sağdaki bina beyninizde daha agresif bir atmosfer oluşturuyor mu?

building

Beynimiz bir cismi algılarken, onun işlevinin yanı sıra, renginden ve şeklinden de duygusal olarak etkilenir. Yukarıdaki örnekte de olduğu gibi, şekillere karşı verdiğimiz bu tepkinin asıl sebebi; köşelerin, yani keskin hatların beynimiz için bir tehlike olarak algılanmasına bağlı tedirginliktir. Köşeli şekillere karşı verdiğimiz bu tepki aslında öğrenilmiş bir davranıştır. Daha bebeklikten itibaren çarptığımız veya dokunduğumuzda canımızı acıtan neredeyse tüm nesnelerin keskin köşeli olması beynimizde bütün hayatımızı etkileyen bu izi bırakır.

Yuvarlak hatlı nesneler ise her zaman daha iyimser ve güven verici bir duygu durumu oluştururlar. İnsanların köşeli ve yuvarlak hatlı nesnelere karşı verdikleri tepkilerle ilgili yapılan testler de bunu kanıtlar niteliktedir.

Bir deney grubundaki katılımcılara aynı görünüme sahip ürünler yuvarlak ve keskin köşeli olarak gösterilip, birini tercih etmeleri istendiğinde, kullanıcıların büyük bir kısmının yuvarlak köşeli olan ürünleri daha fazla tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışmalarda dikkat çekici olan diğer bir durumsa, insanların köşeli ve yuvarlak şekillere bakarken beynin farklı bölgelerinin tepki verdiğinin gözlemlenmesidir. Bu da oval köşeli ve keskin köşeli şekillerin duygular üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki iki diyagrama dikkatlice bakın. Hangisinde diyagramı daha kolay takip edebiliyorsunuz?

untitled-1-01Sol taraftaki diyagramın algılanması diğerine göre daha zordur. Bu durum, beynimizin, köşeli nesneleri, yuvarlak olanlara göre daha zor algılayabilmesinden kaynaklanır. Beynimiz sivri köşeli nesneleri algılamaya çalışırken oval köşelere göre daha fazla efor harcar. Çünkü beyin, gözümüzle bütün noktaları takip ederek şekilleri algılar. Sağdaki diyagramdaki akışın yönü, yuvarlatılmış hatlarından dolayı daha kolay algılanır.

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Aşağıdaki her iki şekle dikkatli bir şekilde baktığınızda; soldaki şekil bir bütün olarak algıladığınızı farkedeceksiniz. Sağdaki şekil ise parçalarının yuvarlak köşeleri sebebiyle boşluklara sahiptir. Yuvarlatılmış köşeler, şekillerin birbirinden açıkça ayırt edilebilmesini kolaylaştırır.

square-02Her ne kadar yuvarlak şekillerin duygu durumumuz pozitif bir şekilde etkilediği şüphe götürmez bir gerçek olsa da, bu durum tasarımlarımızın tümünde yuvarlatılmış köşeli objeler kullanmamızı gerektirmez. Tasarım, sadece bir şeyleri estetik açıdan güzelleştirmek değildir. Özellikle de insanlar için bir deneyim tasarlamak üzere yola çıktığınızda, kişisel görsel zevkimizi bir kenara bırakıp, insanların kafalarında kendilerinin bile bilmediği duyguları kontrol altına alabilmeyi amaçlamalıyız. Bunun gibi beynimizin basit uyaranlara verdiği tepkiler bize daha iyi bir ürün tasarlama sürecinde yol gösterici olacaktır.

 • Yağız Basgıcılar

  Yazı için teşekkürler ancak diyagramdan sonraki paragrafta hangi tipin daha kolay algılandığı ile ilgili bir yazım hatası var sanırım.

  • Levent Candan

   Bence de bir sıkıntı var. Hem köşeli zor deniyor hem de köşeli daha kolay algılanıyor deniyor.

  • Fatih
   Fatih

   Dikkatiniz için teşekkürler. Yanlış anlaşılmayı düzelttim.

   • Yağız Basgıcılar

    İlginiz için teşekkürler.

 • Levent Candan

  Yazı için ayrıca teşekkürler. Gerekli ipuçlarını aldık.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Uygulama geliştirmedeki zor karar: Hibrit uygulama mı? Native uygulama mı?

Uygulama geliştirmedeki zor karar: Hibrit uygulama mı? Native uygulama mı?

Gizle