Makaleler

Tasarımda köşeli mi yoksa yuvarlak hatları mı tercih etmeli?

Etrafımızda yüzlerce nesneyle birlikte yaşıyoruz. Kullandığımız araçlar, yaşadığımız mekanlar, yürüdüğümüz yollar hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Peki bu nesnelerin hayatınızı işlevleriyle etkilediği kadar, şekilleriyle de etkilediğini hiç düşündünüz mü? Gelin, yuvarlatılmış köşelerin duygularımıza etkilerine birlikte bakalım.

Fatih Akgöze
Fatih Akgöze 30 Eylül 2016

Etrafımızda yüzlerce nesneyle birlikte yaşıyoruz. Kullandığımız araçlar, yaşadığımız mekanlar, yürüdüğümüz yollar hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Peki bu nesnelerin hayatınızı işlevleriyle etkilediği kadar, şekilleriyle de etkilediğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda, yuvarlak köşeli objelerin duygularımızı nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

Kendi inşa ettiğimiz yaşam alanlarıyla doğayı karşılaştırdığımızda aslında bütün hayatımızın dik açılara, kareler ve dikdörtgenlere bağlı olduğunu fark ederiz. Tasarım trendlerinin değişmesiyle keskin köşelerden, yuvarlatılmış köşelere doğru geçişi; mimariden, ürün ve ambalaj tasarımına kadar her yerde artık fazla daha görmemiz mümkün. Aşağıdaki görseli üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz. Kısa bir süre de olsa, bu fotoğraflara yan yana baktığınızda sağdaki bina beyninizde daha agresif bir atmosfer oluşturuyor mu?

 • Yağız Basgıcılar
  Yağız Basgıcılar

  Yazı için teşekkürler ancak diyagramdan sonraki paragrafta hangi tipin daha kolay algılandığı ile ilgili bir yazım hatası var sanırım.

  • Avatar
   Levent Candan

   Bence de bir sıkıntı var. Hem köşeli zor deniyor hem de köşeli daha kolay algılanıyor deniyor.

  • Fatih
   Fatih

   Dikkatiniz için teşekkürler. Yanlış anlaşılmayı düzelttim.

   • Yağız Basgıcılar
    Yağız Basgıcılar

    İlginiz için teşekkürler.

 • Avatar
  Levent Candan

  Yazı için ayrıca teşekkürler. Gerekli ipuçlarını aldık.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da
Keşfetmeye Devam Et