Makaleler

Teknoloji kabul modelleri: Ürünüzün kullanımını hangi faktörler etkiliyor?

Dijital ürününüz neden istediğiniz kadar kullanılmıyor? Halil Cicibaş, bu sorunun yanıtını sunan Teknoloji Kabul Modelleri hakkında yazdı.

Halil Cicibas 10 Kasım 2020

Bir fikrinizi dijital ürüne dönüştürdünüz ve ürününüzü kullanıcılara tanıtarak yayına verdiniz. Ancak bir süre sonra ürününüzün istediğiniz kadar kullanılmadığını fark ettiniz. Tam da bu noktada “Ürün, neden hedeflenen oranda kullanılmıyor?” sorusuna yanıt aramamız gerektiği konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Bu sorunun onlarca cevabı olabileceği gibi tek bir cevap ile başlıca nedenleri özetlemek uzun yıllardır mümkün. Bu yazıda, dijital ürünlerin kullanımını etkileyen faktörleri, çıkış tarihi 1980’lerin sonuna dayanan Teknoloji Kabul Modellerine atıfta bulunarak anlatmaya çalışacağım.

İngilizcede “Technology Acceptance” veya “Technology Adoption” olarak ifade edilen, dilimize ise “Teknoloji Kabulü” olarak yerleşen kavram uzun yıllardır özellikle akademik litaratürde model ve teoriler ile açıklanmakta. Yazıyı çok sıkıcı hale getirmeden Teknoloji Kabul Modelileri konusuna hızlıca giriş yapalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz