Kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur

Kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur

Aza Raskin, “To the user, the interface is the product.” diyor. Yani, “kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur.”

Bu diğer firmalar için “bu yüzden çok şaşaalı websiteleri yapıyoruz.” veya “bu yüzden en orjinal fikri bulmaya çalışıyoruz.” anlamına gelebilir. Biz ise “bu yüzden kullanıcı deneyimine önem veriyoruz.” diyoruz.

Bir websitesinin arayüzü çok estetik olabilir fakat unutmamalısınız ki o websitesini müşteriniz için değil, müşterinizin müşterisi için yapıyorsunuz, yani hedef kitleniz marka değil, o markanın müşterisi.

Sadece “estetik gözüken” bir websitesi yapmak, işin stratejisini ve analizini tasarımcıya bırakmak anlamına gelir. Ortaya, dekorasyonu çok güzel bir ev çıkarırsınız fakat evin mutfağını bir türlü bulamazsınız. Evin mutfağına bir türlü ulaşamadığınız için de misafirleriniz evin şaşaasını görmeye gelir fakat aç döndükleri için bir daha da uğramazlar.

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Sonucu karmaşık hale getirmek için değil, basit tutmak için işinizi zorlaştırın ve markaya değil, kullanıcıya odaklanın.

“It’s not just what it looks like and feels like. Design is how it works.“
— Steve Jobs

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Kullanıcı deneyimi nerede biter, müşteri deneyimi nerede başlar?

Kullanıcı deneyimi nerede biter, müşteri deneyimi nerede başlar?

Gizle