Kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur

Kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur

Aza Raskin, “To the user, the interface is the product.” diyor. Yani, “kullanıcı için ürün, arayüzden oluşur.”

Bu diğer firmalar için “bu yüzden çok şaşaalı websiteleri yapıyoruz.” veya “bu yüzden en orjinal fikri bulmaya çalışıyoruz.” anlamına gelebilir. Biz ise “bu yüzden kullanıcı deneyimine önem veriyoruz.” diyoruz.

Bir websitesinin arayüzü çok estetik olabilir fakat unutmamalısınız ki o websitesini müşteriniz için değil, müşterinizin müşterisi için yapıyorsunuz, yani hedef kitleniz marka değil, o markanın müşterisi.

Sadece “estetik gözüken” bir websitesi yapmak, işin stratejisini ve analizini tasarımcıya bırakmak anlamına gelir. Ortaya, dekorasyonu çok güzel bir ev çıkarırsınız fakat evin mutfağını bir türlü bulamazsınız. Evin mutfağına bir türlü ulaşamadığınız için de misafirleriniz evin şaşaasını görmeye gelir fakat aç döndükleri için bir daha da uğramazlar.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Sonucu karmaşık hale getirmek için değil, basit tutmak için işinizi zorlaştırın ve markaya değil, kullanıcıya odaklanın.

“It’s not just what it looks like and feels like. Design is how it works.“
— Steve Jobs

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Gizle