UX Efsanesi #1: “İnsanlar web’de, okumayı severler.”

UX Efsanesi #1: “İnsanlar web’de, okumayı severler.”

İnternet kullanıcıları, ancak içerik onların gerçekten ilgisini çekerse kelime kelime okurlar. Büyük çoğunluk sayfalara; öne çıkarılmış anahtar kelimeler, anlamlı başlıklar, kısa paragraflar ve kolay taranabilir listeler aracılığıyla göz gezdirir. Aradıkları o küçük detayı bulma telaşı, kendileri için ilgisiz olan diğer tüm içerikleri yok saymalarıyla sonuçlanır.

Bu sebeplerle, kullanıcıların, kolay taranamayan ve ilgi çekici gözükmeyen, uzun metin bloklarını, gereksiz bilgilendirmeleri, promosyonel yazıları ve gayri samimi iletişim çabalarını okumalarını beklemeyin.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 2. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

1. “UX Efsaneleri” yazı dizisi başlıyor!
2. UX Efsanesi #1: “İnsanlar web’de, okumayı severler.”
3. UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”
4. UX Efsanesi #3: “Kullanıcılar scroll etmeyi sevmezler.”

İnternet kullanıcıları tam anlamıyla “ne kadar az” okuyorlar?

 • 2013’te Web Analytics ürünleri sunan Charbeat’in Slate ve diğer websiteleri üzerinde yaptığı analizlere göre internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, makale içerikli sayfaların sadece %50-60’ı oranında scroll yapıyor. İşin ilginç yanı scroll etme ile sayfa içeriğini paylaşma arasında hiçbir korelasyon kurulabilir sonuç çıkmamış olmasıdır: kullanıcıların, sayfa içeriklerini dahi okumaksızın paylaşmaya hazır oldukları / paylaştıkları tespit edilmiştir. – You Won’t Finish This Article
 • Çevrimiçi içeriğin yoğun şekilde tüketimi esnasında geliştirilen tarama ve göz atma eğilimi, genel anlamıyla “okuma alışkanlığımız” başta olmak üzere, kitap ve benzeri çoklu sayfa formatlı basılı tüm materyalleri anlayışımızı da etkilemektedir. – Serious reading takes a hit from online scanning and skimming, researchers say
 • Jakob Nielsen’in 2008 yılında yürüttüğü göz-takibi araştırması sonuçları, web sayfalarındaki içeriklerinin %20’sinden azının gerçekten okunduğunu göstermiştir.
 • Bir diğer kullanılabilirlik testinde ise Nielsen, websitelerinde farklı cümleleştirme stillerinin etkisini ölçümlemiştir. Net, taranabilir ve objektif metin yazarlığı, kullanıcı deneyimi ekseninde diğerine göre %124 oranda olumlu performans göstermiştir.
 • Gerry McGovern tarafından yürütülen kullanılabilirlik araştırmasında, kullanıcıların sadece 15’te 1’inin, kolaylıkla taranamayan bir alana yerleştirilmiş spesifik bilgileri bulabildikleri tespit edilmiştir.
 • Kullanıcı deneyimi hakkındaki en çok okunan kitaplardan birisi olan Don’t Make Me Think’in yazarı Steve Krug da internet kullanıcıları hakkındaki en önemli verilerden birisinin, web’deki içeriklerin okunmaktan çok tarandıklarını iddia etmektedir.

Peki insanlar web’de ne zaman kelime kelime okuyorlar?

 • Ancak “o gerçekten aradıkları bir parça bilgiye” ulaştıklarına inandıkları zaman
 • Araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcıları websitelerindeki içerikleri zevk alarak okuduklarında, çok daha derinlemesine okumaya devam ediyor ve bir bilgisayarın başında okuma yapmaktan duydukları rahatsızlığı bile yoksayabiliyorlar.
 • Metodik web okuyucuları profilindeki internet kullanıcılarının websitelerindeki içeriği taramadıkları, yukarıdan aşağıya tamamen okudukları gözlemlenmiştir.
 • Farenizin imlecinin desteği ile “tarayarak okunabilir” formatta yapılandırılmış web sayfalarının, diğerlerine göre çok daha okunur olduğu tespit edilmiştir.

 

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

 • Beyaz Polycarp

  Bu bilgi hazinesini zaman ayırıp emek ve zaman sarfettiğiniz için çok teşekkürler..

 • Beyaz Polycarp

  Bu bilgi hazinesini zaman ayırıp emek sarfettiğiniz için çok teşekkürler..

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İlham Verenler #1.3 | Kozan Demircan: Makine öğrenmesi ve bilişim hukuku

İlham Verenler #1.3 | Kozan Demircan: Makine öğrenmesi ve bilişim hukuku

Gizle