UX Efsanesi #32: “Başarı, bir gecede gelir.”

UX Efsanesi #32: “Başarı, bir gecede gelir.”

Apple’ın iPod’u, nasıl da hemen, MP3 oynatıcı piyasasını alt üst etti değil mi? Amazon ise kitap satış işini göz açıp kapayıncaya kadar değiştirmedi mi? Dışarıdan bu şekilde gözükse de, aslında öyle olmadı.

Gerçek şu ki, internet girişimlerinin hızlı gibi görünen başarısı, aslında uzun yıllar almakta. Yıllar süren bu yolda zorlu çalışmalar, öğrenme süreçleri, deneyler ve yenilgiler kaçınılmazdır. Bazen de bu, herkesin nefret ettiği bir projeyi geliştirmek zorunda kalmaktır. Bu sürece verilebilecek en iyi örneklerden biri, Gmail’in zor ve sancılı geliştirme sürecidir mesela: Crazy Javascript stuff

Görünürde hızlı, gerçekte uzun sürede başarı yakalayan girişimlerden bazıları;

Twitter

Twitter kurucusu Biz Stone, Twitter’i kurmadan önce 8 yıl boyunca blog, mobil ve sosyal ürünler üzerinde çalışıyordu. Bu konuyu da kısaca şöyle dile getirmiş:

“Zamanlama, azim, ve 10 yıl boyunca denemek, neticede sizi bir gecede başarmışsınız gibi gösterecektir.”

Twitter’in nasıl Twitter olduğuna dair bir başka yazı: The Non-Overnight Success: How Twitter Became Twitter

Apple iPod

iPod’un bir gecede başarıyı yakalayabilmesi için 3 yıllık bir zaman gerekti. “İlk iPod 2001 yılında piyasaya sürüldü. Apple, bir yıl içinde ergonomiyi arttırmak için gözden geçirilmiş ikinci versiyonunu çıkardı. Buna rağmen, satışlar ancak 2004 yılında çıkarılan 4. versiyonda patladı.” – Apple’s “Overnight” Success!, asıl olarak Bill Buxtons’un Sketching User Experiences kitabında tartışılmıştır.

37signals

“5 yıl önce Basecamp’i açtığımızda RSS’imize abone olan kişi sayısı sanırım 2000’den azdı. Siteyi normal olarak gezen birkaç bin kişiyi de eklerseniz, izleyicilerin sayısını 5000’den az olarak tahmin etmek mantıklı olur.Bugünün standartlarında ise bu çok az! Üstelik o takipçilerin oluşması bile bir kaç yılı almıştı.” – Overnight success takes years

Gmail

“Gmail’i geliştirmeye Ağustos 2001’de başladık. Uzun bir süre boyunca neredeyse kimse sevmedi. […] Birçok kişi projeyi rafa kaldırmamız gerektiğini düşünüyordu veya bu çılgın Javascript şeyleri yerine projeyi kurumsal ölçekte, kendi yerel yazılımı ile ‘yeniden başlatmamız gerektiğini söylüyorlardı. 1 Nisan 2004’te, yani açılış gününde bile – üzerine çalışmaya başladıktan 2,5 yıl sonra – bir çok Google çalışanı bu projenin tamamen fiyasko ile sonuçlanacağını  tahmin ediyordu.” – Overnight success takes a long time

Amazon

“Amazon 1994 yılında açıldı ama 1996 yılına kadar kitap eleştirilerini yayınlamadı. Başlangıçta, sadece kullanıcı kazanmaya odaklandılar. CD satmaya ise 1998 yılına kadar başlamadılar ve 2001’e kadar da kâr etmediler. Buraya kadar olan zamanı yoksaymak ve bundan sonraki başarıya odaklanmak ise kolaydır…”

‘Sen de yapabilirsin!’ tarzı yazıları bir kenara bıraktığımızda, aslında bu işin ne kadar uzun sürdüğünü, ilk 100 müşteriye ulaşana kadar nasıl sancılı dönemlerden geçtiğini ve kar etme zamanının gelebilmesi için ne kadar dayanıklılık gerektiğini size en iyi girişimciler, yani bu yollardan geçmiş olanlar söyleyebilir.  – There’s No Myth, Only Years Of Hard Work, Bootsrapping a Company, Lessons Learned from 5 Years of SaaS

Angry Birds

Mobil oyun Angry Birds muazzam bir başarı yakaladı ancak yapımcısı Rovio öncesinde tam 50’den fazla  oyun çıkarmıştı ve neredeyse iflas ediyordu.

(tl;dr version)

FedEx

Hızlı teslimat servisi fikri Frederick W. Smith’in aklına 1965 yılında geldi ve 1973 yılında FedEx açıldığında ilk gün sadece 7 paket teslim etti. İlk 26 ayda toplam kayıp 29 milyon dolardı ve 1970’lerin sonuna doğru hiç kâr elde edemedi. – Frederick W. Smith: No Overnight Success ve FedEx Corporation: The Creation of Overnight Air-express Industry

The Beatles

“Ed Sullivan Show’a 1964 yılında çıkan The Beatles, sahnede büyük bir patlamaya ve bir numaraya ulaşan hitlere imza atmıştı. Ama onlar Liverpool ve Hamburg’daki mekânlarda 1957’den beri zaten çalıyorlardı. Kitlelerin gözü üzerlerinde olmasına rağmen, ilk büyük başarıyı 1967’de çıkan ‘Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band’ abümüyle yakalamışlardı.” – Overnight Success: It Takes Years, ya da detaylı bilgi için Malcolm Gladwell’in Outliers kitabına bakabilirsiniz.

… veya Tiger Woods

Masters ödülünü kazanan en genç golfçü olmasına rağmen, neredeyse o noktaya kadarki hayatı boyunca golf oynamıştır:

“…mucizevi bir çocuktu, iki yaşındayken golf ile tanıştırılmıştı.” – Tiger Woods (Wikipedia)

Anında başarı fikri hakkında söylenenlerden birkaç alıntı daha yapmamız gerekirse;

Spotify eş kurucusu Daniel Ek : “Gecelik başarı fikri çok yanıltıcı olmakla beraber, bu sektörde uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyüme için de zararlıdır. […] iş ne olursa olsun, büyük başarı yıllar gerektirir ve aksini gösteren çok az örnek vardır. Bir gecelik başarı uzun zaman alır. Daft Punk’tan alıntı yapmak gerekirse :  ‘work it harder, make it better, do it faster, makes us stronger, more than ever, hour after hour, our work is never over.’

Seth Godin: “Bazı insanlar, bir iş sırasında mümkün olan tek başarının tek gecede gelen başarı olduğu konusunda kendilerini şartlamışlar. Yani; ilk haftada 1 numara olmazsan, arayüzün açılış sırasında mükemmel değilse, yeni dükkanından alışveriş yapmak için 5.000 kişi sıraya girmediyse başarısızsın.”

Barrie Bergman, ChangeThis manifestosunda şöyle yazmıştır: “Şahsen, hiçbir zaman tek gecede başarıya rastlamadım. Uzun zamandır iyi şeyler yapan ve bir anda keşfedilen insanlara rastladım. Sonrasında ise herkes bu kişilerin yoktan var olduğunu, başarılarının bir gecede geldiğini varsaydı.”

“Bir gecede başarı aslında bir gecede tanınmadır.” – Jonathan Fields

Ve evet Youtube’un bu konuda tamamen istisna olduğu söylenebilir. Gerçi onların bile kara geçebilmeleri 5 yılı buldu.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarım odaklı düşünme: Yeni problemlere inovatif yaklaşım

Tasarım odaklı düşünme: Yeni problemlere inovatif yaklaşım

Gizle