UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”

UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”

Mobil kullanıcılar denince pek çok kişinin aklına, o kalıplaşmış sürekli hareket halinde, dikkat süresi bir keçininkine eşit ve Mobil Kullanıcı Dikkat Eksikliği Bozukluğu yaşayan insan görüntüsü geliyor.

Peki, gerçekten mobil kullanıcıların dikkati dağınık mı? Tabii ki. Ama bilgisayar önünde otururken, TV izlerken veya bir araba sürerken de dikkatimiz bir o kadar dağınıktır. Dikkat dağıtıcı etkenler her yerde mevcut, bu durum mobil dünyaya has bir olgu değil.

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 34. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

32. UX Efsanesi #31: “UX tasarımı, projenin bir adımıdır.”
33. UX Efsanesi #32: “Başarı, bir gecede gelir.”
34. UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”
35. UX Efsanesi #34: “Yalın = Minimal”
36. 2 eski dost: Zoltán Gócza ve Zoltán Kollin

Öncelikle, mobil ‘hareket halinde’ anlamına gelmez.

  • Google’ın çoklu ekran araştırmasına göre akıllı telefon kullanımının %60’ı evde gerçekleşiyor. Buna karşılık bilgisayarlar %69 ve tabletler %79 oranında evde kullanılıyorlar.
  • InsightsNow, mobil kullanımın (arama, kısa mesaj ve e-posta hariç) %68’inin evde gerçekleştiğini tespit etti.
  • Google yaptığı arama araştırmasında, mobil aramaların %77’sinin (çok büyük olasılıkla elinizin altında bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarın da bulunduğu) evde veya iş yerinde gerçekleştiğini buldu.
  • Komik ama gerçek: mobil kesinlikle tuvaletlerimizde.
  • Yani mobil kullanıcıları bir elinde akıllı telefon ile otobüsü yakalamak için koşturan insanlar olarak değil, genellikle evinde veya işinde (zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz yerlerde) sırf en yakındaki cihaz cep telefonu olduğu için, işini telefondan halleden insanlar olarak düşünmeliyiz.

Dikkat dağıtıcılar her yerde, yalnızca mobilde değil.

  • Mobil kullanıcılara her an dikkat dağıtıcı bir arama veya mesaj gelebilir, evet. Ancak, bu dizüstü bilgisayarın başında veya televizyonun önünde oturanlar için de geçerli.
  • Bilgisayar kullananların veya TV izleyenlerin de dikkati aynı oranda dağınıktır: Bir Google araştırmasına göre PC kullandığımız zamanın %67’sinde başka bir cihazı da aynı anda kullanıyoruz. (Bu oran tabletler için %75, TV için %77). Kıyaslanacak olursa, cep telefonu kullandığımız zamanın %57’sinde aynı anda başka bir cihaz da kullanıyoruz.
  • Mesela araç kullananların da dikkati dağınıktır. ‘ABD’deki Çoğu Şoför Dikkat Dağıtıcı Davranışlarda Bulunuyor’ Anketine göre %86’mız bir şeyler yiyor ve içiyor, %41’imiz GPS’i kurcalıyor, hatta %14’ümüz makyaj yapıyor. (Ayrıca bkz. Kaza Testi: Araç Kullanırken Yapılan 5 Şey). Ayrıca çocuklar dikkatimizi telefonlarımızdan da fazla dağıtıyorlar.
  • Öğrencilerin de dikkati dağınık: Yaptığı bir çalışmada Larry Rosen, öğrencilerin “bir göreve her seferinde ortalama üç dakika odaklanıp onu devam ettirebildiklerini ve dikkat dağınıklığının tamamına yakınının teknolojik gereçlerden geldiğini” gösterdi.
  • Liste uzayıp gidiyor. Dikkat dağıtıcılar her yerdeler.

Mobil kullanım artık masaüstünü geçti.

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Let’s connect

 

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
İçerikleriniz için 6 önemli SEO kuralı

İçerikleriniz için 6 önemli SEO kuralı

Gizle