UX Efsanesi #34: “Yalın = Minimal”

UX Efsanesi #34: “Yalın = Minimal”

Yalınlık, büyük ve yenilikçi ürün tasarımının ilk adımıdır. Fakat yalınlık, minimalist stille sıkça karıştırılır. Aslında, yalın gözüken, minimal ürün arabirimleri genellikle gizli bir karmaşıklığa sahiptir.

Sadeleştirmeye dayalı tasarım kararları kolaylıkla anlaşılmazlık ve kavramsal yük doğurur, bu da daha karmaşık bir kullanıcı deneyimini beraberinde getirir. Metinsel etiketleri olmayan ikonları anlamak güçtür, standart dışı hareketli etkileşimler açık değildir, minimalist hamburger menünün ise iyi bir performans sergilemediği çok kez kanıtlanmıştır.

Yalınlığı ve sadeliği elbette gözetmeliyiz, fakat minimalizm uğruna aşırı sadeleştirmekten de kaçınmalıyız. Albert Einstein’ın dediği gibi “Her şey mümkün olduğunca yalınlaştırılmalı ama bundan daha fazlası olmamalı.”

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 35. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

33. UX Efsanesi #32: “Başarı, bir gecede gelir.”
34. UX Efsanesi #33: “Mobil kullanıcıların odağı dağınıktır!”
35. UX Efsanesi #34: “Yalın = Minimal”
36. 2 eski dost: Zoltán Gócza ve Zoltán Kollin

Minimalist tasarım her zaman daha yalın bir ürün sağlamaz.

  • Frank de Jong minimal bir kullanıcı arabiriminin “yalın” hale gelmek için tek yola ve sıklıkla yanlış yola saptığını belirtiyor: mevcut işlevleri minimalist bir tasarıma zorlayarak arabirimin daha az “yalın” algılanmasına neden olmak. Anlamlı bilginin eksiltilmesi kafa karışıklığını beraberinde getiriyor ve sonunda ortaya defolu bir kullanıcı deneyimi çıkıyor. – Daha azını görerek daha çok isteriz
  • Facebook’un ürün tasarım direktörü Julie Zhuo en büyük hatalardan birinin yalınlığa ve stile, açık olmaktan daha fazla değer vermek olduğunu söyler. – En Sık Yapılan 5 Tasarım Hatası
  • IDEO’nun CEO’su Tim Brown, minimalizm ve yalınlık arasındaki ayrımı açıkça vurguluyor: Minimalizm, bir stildir ve karmaşıklığa karşı bir tepkidir. Yalınlık ise, temellerini karmaşığın ne olduğunu anlamaya dayandırır. Minimalizm yüzeyseldir. Yalınlık ise bütün deneyimi anlamaktan doğar. – Yalın mı minimal mi?
  • Benzer şekilde, Steven Sinofsky minimalist tasarım (bir deneyimin yüzeyini azaltmak) ile sürtünmesiz tasarım (bir deneyimin ihtiyaç duyduğu enerjiyi azaltmak) arasındaki farkı şöyle açıklıyor: Minimalizm harikadır fakat ilerleme yüksek sürtünme kuvveti ile gerçekleşir. Unix’in “beraber çalışan küçük araçlar” felsefesi mükemmel derecede minimaldir (her araç küçük miktarda iş yapar fakat işlerini iyi yaparlar), fakat gerekli yetenekler ve öğrenme deneyimi yüksek sürtünme kuvveti içerir. – Sürtünmesiz Tasarım Kararları
  • John Maeda, “Yalınlığın Kuralları” adlı kitabında, “Bir yandan kullanılması kolay bir ürün ya da hizmet istersiniz, öte yandan bir kullanıcının ondan yapmasını beklediği herşeyi yapmasını arzu edersiniz. […] Yalınlığı elde etmenin en basit yolu düşünmeye dayalı bir eksiltmeden geçer. Kuşkuya düştüyseniz çıkarın. Fakat neyi çıkardığınıza dikkat edin.”
  • “Çok” bazen daha “çoktur”: “Tasarımlar bazı durumlarda bazı şeylerin daha çok yalınlaştırılmasına ihtiyaç duyar. […] Yaygın görüş yalınlığın “daha az” hakkında olduğunu; eksiltmeye ve çıkarmaya dayalı olduğunu söyler. Fakat yalınlık aslında kavramak ve amacın net olması ile ilgilidir…İnsanların ne olup bittiğini anında anladığı ve bir sonraki adımda yapmaları gereken konusunda güvenli bir karar verdikleri şekilde tasarlayabilir miyiz?” – Yalın olmak ne anlama geliyor?

Karmaşık kullanıcı deneyimine neden olan minimalist arabirim tasarımlarından örnekler;

  • BMW iDrive: iDrive araç içi bilgi sistemleri çok minimal bir yaklaşımla başladı: İlk versiyonda sadece bir adet dönen düğme bulunuyordu. Sonrasında, yoğun müşteri geri bildirimleri nedeniyle 2 ekstra düğme eklendi. Şu anda 8 düğmesi var ve kullanıcı deneyimini ve sürüş güvenliğini en iyi şekilde geliştiriyor. – iDrive
  • Fitbit Flex: Jesse Weaver, Fitbit Flex’in minimalist kullanıcı arabiriminin kullanıcıyı nasıl riske soktuğunu anlatıyor. – Yalınlık Karmaşıklığa Dönüştüğünde: FitBit kullanımından doğan 3 tasarım dersi
  • Hamburger menu: Mobil bir uygulamanın navigasyonunu minimalizm ve “temiz” tasarım adına ekran dışına taşımak (nam-ı diğer hamburger menü), Zeebox ve Facebook örneklerinde olduğu gibi ciddi oranda geri bildirime neden olabilir.

 

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Gócza 

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Diyaloğa dayalı insan-bilgisayar etkileşimi

Diyaloğa dayalı insan-bilgisayar etkileşimi

Gizle