Makaleler

UX hizmetlerini satın alma rehberi

UX hizmetleri, satması da satın alması da zor yaratıcı çözümlerden... Bu durumun birçok sebebi olsa da, bence en önde gelen dar boğazı "bilgi eksikliği" oluşturuyor. Gelin, satın alma süreçlerinin 4 global terimini inceleyerek, UX hizmetlerini satarken veya satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte irdeleyelim.

Yakup Bayrak 30 Aralık 2015

UX hizmetleri, satması da satın alması da zor yaratıcı çözümlerden… Bu durumun birçok sebebi olsa da, bence en önde gelen dar boğazı “bilgi eksikliği” oluşturuyor. Gelin, satın alma süreçlerinin 4 global terimini inceleyerek, UX hizmetlerini satar veya satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte irdeleyelim.

Eğer UX alanında çözümler üreten bir işletmenin üyesiyseniz, meşhur! “RFP” kısaltması ile çoktan tanışmışsınızdır diye düşünüyorum. Gelin cümle içerisinde de kullanalım; “Müşteriden RFP almaya gidiyoruz.”, “RFP içerisinde neredeyse hiçbir detay yok, biz bu işi nasıl bütçelendireceğiz?” ve “RFP’yi resmen biz yazıyoruz, sonra da kendi yazdığımız RFP’ye teklif veriyoruz.” Peki nedir bu RFP ya da nam-ı diğer, Request for Proposal?

RFP (Request for Proposal)

RFP, çalışmayı planladığınız UX çözümleri sağlayıcısı firmalardan oluşturduğunuz kısa listeye gönderdiğiniz, “Bana bu belge içeriğindeki ihtiyaçlarımın çözümüne yönelik hizmet sunmak için teklif verir misin?” talebidir. Bu talep; UX çözümleri sağlayıcısının, kendi belirlediği bir belge formatıyla, sizin RFP içerisinde tanımladığınız ihtiyacı nasıl bir çözüm ve kaynak tahsisi ile karşılayacağını gösteren resmi bir teklifle yanıtlanır. Çoğu zaman bu teklifin yaratılış biçimi, çözüme yaklaşım açısı ve tabi ki teklifin geçerlilik şartları, UX çözümleri sağlayıcısı firmanın seçiminde fiyatlama kadar etkili olur.

RFP’lerin, UX Çözümleri sağlayıcısına sunacağı bilgilerin olmazsa olmazları arasında;

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz