Makaleler

Yaratıcı düşünce ve süreçleri 

Yaratıcı düşünce nedir? Yaratıcılık sadece seçilmiş olanlara özgü bir üstünlük mü yoksa insanın temel yetkinliklerinden biri mi?

Emrah Kozan 27 Ağustos 2021

Bilinen en ilkel insandan bugüne gelen bir arzudur keşfetmek ve hayal etmek. Tabii ki bunun arkasında merak duygusu ve hayal gücü gibi insanı insan yapan değerler vardır.İnsanı diğer canlılardan ayıran şey kalbi ve aklıdır. Kalbin ve aklın buluştuğu noktada ise yaratıcı düşünce ve tasarım dediğimiz olgu ortaya çıkar. Bu dürtülerin tümü en ilkel insandan en modern insana kadar hepimizde ziyadesiyle mevcuttur.

Bildiğimiz, yaşadığımız tüm medeniyeti inşa eden ve bugünlere getiren en önemli insani dürtü “merak” tır. İnsanoğlu, aklı ve kalbi ile aynı anda gerçekleştirebildiği bu muhteşem dürtü sayesinde bugünlere gelmiştir. Merak, belki de yaratıcının insana lütfettiği en büyük yetenektir. Sahip olduğumuz tüm bilgiyi aslında bu basit dürtüye, meraklılığımıza borçluyuz.

1999 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Cueva de las Manos, insanoğlu için bilinen en değerli keşiflerden biridir. İnanılması güç bir keşif. Bu mağara bize en ilkel dönemden bugüne insanoğlunun neyin peşinde olduğunu anlatır. İlkel insanlar bugünümüze adeta el sallıyorlar! Müthiş bir keşif ve iz bırakma arzusu. İnsanın en temel içgüdüsü belki de. Hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor ancak yapılan karbon testlerinde çizimler 9.000 yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Çoğu sol el! Sanatçılar, muhtemelen sol ellerini duvara dayayarak, sağ elleri ile de boyayı nefesleriyle püskürterek bu izleri bıraktılar. 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz