Makaleler

Yazılım geliştiricilerin tasarım tercihlerini şekillendiren faktörler

Kullanıcı deneyimi aktiviteleri her ne kadar yazılım geliştirme yaşam döngüsüne istenilen seviyede entegre edilmese de, bu aktivitelerin yazılım dünyası içerisinde giderek daha da önemli hale geldiği bir gerçek. Son yıllarda organizasyonların kullanıcı deneyimi aktivitelerine karşı ilgilerindeki büyük artış da bunun kanıtı.

Yavuz İnal 09 Eylül 2016

Kullanıcı deneyimi aktiviteleri her ne kadar yazılım geliştirme yaşam döngüsüne istenilen seviyede entegre edilmese de bu aktivitelerin yazılım dünyası içerisinde giderek daha da önemli hale geldiği bir gerçek. Son yıllarda organizasyonların kullanıcı deneyimi aktivitelerine karşı ilgilerindeki büyük artış da bunun kanıtı.

Kullanıcı deneyiminin önemindeki dikkate değer artışta, temel olarak kullanıcılardan gelen olumsuz eleştirilerin önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Artık kullanıcılar kendilerine sunulan ürün ve hizmetlerde hep daha iyisini arıyor ve sizi rakiplerinizle karşılaştırıp kendileri için en doğru olanı tercih etme eğiliminde oluyorlar. Dolayısıyla kullanıcı deneyimine verilecek önem, günümüzde artık firmalar için bir “var olma ile yok olma” arasındaki tercih aslında.

Yapılan çalışmalar özellikle büyük ölçekli yazılım firmalarının kullanıcı deneyimi aktivitelerine daha fazla ağırlık verdiğini, kullanıcı deneyimi konusunda uzman personel çalıştırmayı veya bu konuda profesyonel danışmanlıklar almayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Buna karşın, küçük ve hatta bazı orta ölçekli firmalarda kullanıcı deneyimi konusuna yatırım yapılması bir yana, ekran tasarımları geliştiricilere teslim edilebiliyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz