Makaleler

Yazılımcılarla UX

Yazılım geliştiricilerin, kullanıcı deneyimi yaratımı sürecinde yeri var mı yok mu? Kadim soruyu, biz de kendimize sorduk ve bakın ne cevap verdik.

Yakup Bayrak 19 Haziran 2015

Biz SHERPA’da, genel geçer kabullerin tam aksine, kullanıcı deneyimi yaratımı süreçlerinin en başından itibaren yazılım geliştiricilerin masada bizlerle yan yana olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yazı da bu inancın nedenleriyle ilgili…

İçerikler ne zaman gelecek?

İşte, bizi bizden alan “bekleme” süreci bu soruyla baş gösterip, aşağıdaki varsayımlarla bizi usul usul, içten içten kemirmeye başlıyor:

İçerikler geç gelirse, UX tasarımı da geç başlayacak; UX gecikirse, UI da ötelenecek… UI onaylanmadan HTML’e (ya da gerekli olan arayüz geliştirme sürecine) geçemeyeceğiz.

Peki, siz sanıyor musunuz ki proje takımımızda bizlerle birlikte çalışan yazılımcıların içleri rahat?

It’s not “my”frame, it is “wireframe”

UX Designer rolündekilerin, kullanıcı deneyimi tasarım süreçlerindeki eskizlerini low-fi veya mid-fi wireframe’lerle proje sahibi ve diğer paydaşlarına aktarmaları esnasında ne yazık ki en tehlikeli virajlar “işini aşırı beğenme/sahiplenme” ve “iteratif tasarıma şüpheyle yaklaşma”da dönülüyor. Olur da ekip içi iletişim “Arkadaşlar, bu (wireframe çizimlerini kast ederek) benim işim. Herkes kendi uzmanlığı dahilindeki alanlar hakkında görüş bildirsin” yönünde seyrediyorsa, sonunda ortaya çıkan “wireframe” değil, “my” frame oluveriyor. Peki aslında nasıl olmalı?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz