UI/UX Eğitimleri

Bir websitesinin olmazsa olmaz parçalarından biri UX/UI, site tasarımının en önemli parçalarını bir araya getirerek siteyi daha kullanışlı ve daha kullanıcı dostu bir hale getiren etmenlerin bütününü oluşturuyor. İster bir blog sitesi, ister bir e-ticaret sitesi olsun; bu bağlamda UX UI tasarım her site sahibi için paha biçilemez bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Hem internet kullanıcıları hem webmasterlar için bu denli kritik bir rol oynayan UI ve UX süreçleri, kapsamlı UX UI eğitimleri ile anlamlı ve elverişli bir hal alıyor. Online UX eğitimleri için en doğru adreslerden bir tanesi ise şüphesiz ki SHERPA Blog.

UI/UX Nedir?

Elbette herhangi bir UI UX eğitim sürecine girişmeden önce UX nedir, UI nedir, ve UX UI arasındaki fark nedir gibi en temel soruların cevaplarına hakim olmak gerekiyor. UI ile başlayacak olursak, İngilizce User Interface kavramının kısası olarak geçen, kullanıcı arayüzü anlamına gelen bir süreç karşımıza çıkıyor. User Experience kavramının kısaltması niteliğini taşıyan UX ise kullanıcı deneyimi süreçlerini ifade ediyor. Her ne kadar her iki kavram da birbirinden ayrı değerleri temsil ediyor olsa da, aslında UX UI süreçlerini büyük resimde bağımsız olarak ele almak pek mümkün olmuyor; zira kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü, birbiri ile iç içe geçen ve ancak birbirlerinden destek alarak mükemmel hale gelebilen uygulamalar olarak biliniyor.

UI ve UX Arasındaki Fark Nedir?

Herhangi bir UI UX tasarım uzmanına en çok sorulan sorulardan bir tanesi şüphesiz ki bu oluyor. Her ne kadar birbirlerinden beslenerek uygulamaya konan süreçler olsa da, elbette UX ve UI arasında ince ve spesifik farklar da yok değil. En basit örnekle ele alacak olursak UX, bir plazanın mimari tasarımını, ofis büyüklüklerini, toplantı odalarının giriş ve çıkış kapılarını planlarken UI, bu planların estetik bir biçimde yerine getirilmesinden sorumludur. Başka bir deyişle UI bir kahve kupasının rengini ve logosunu kusursuzlaştırırken, UX o kahve kupasının daha kolay tutulabilir ve ergonomik olmasını sağlıyor. UI, insanların bir ürün ile etkileşime geçmek için kullandıkları etmenlerden oluşurken UX, bu etmenleri kullanırken insanların kendilerini nasıl hissettiklerini ele alan bir disiplindir. UX ile UI arasındaki en temel fark ise, UX’in UI’dan bağımsız olarak söz konusu ürünün kullanımında kullanıcıların karşılaşabileceği tüm sorunları senaryolaştırıp onlara bir çözüm bulabiliyor olmasıdır.

UX/UI Eğitimleri Neden Önemlidir?

Bir websitesi için en az kodu, altyapısı ya da sunduğu ürünleri kadar önemli olan UI UX design süreçleri, elbette uygulanmak için sağlam bir eğitim ve tecrübe gerektirir. Bu bağlamda SHERPA Blog’un sunduğu profesyonel UI/UX eğitimleri, yalnızca bu iki disiplini daha iyi anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda en başarılı UI UX örneklerini de incelemenize fırsat tanıyarak bu alanda nasıl daha etkili olabileceğinizi gözler önüne serer. Sektörün en bilinen UX UI tasarımcılarının boy gösterdiği SHERPA Blog UX/UI kursları ve eğitimleri, interaktif webinarlar ve kolay anlaşılır video eğitimleri ile desteklenerek benzersiz bir kaynak havuzu oluşturur. Yeni başlayanlar için tasarım sistemi oluşturma yöntemleri, daha başarılı bir kullanıcı optimizasyonu elde etme metotları, güncel rakamlar eşliğinde sunulan kıymetli kullanıcı araştırmaları ve çok daha fazlası, SHERPA Blog’un UX/UI eğitimleri kapsamında meraklılarını bekliyor. Bunlara ek olarak konu ile ilgili yayınlanmış son makaleler, alanında deneyimli profesyonellerle yapılan röportajlar ve yaklaşan UX etkinlikleri de yine SHERPA Blog UX Eğitim sayfasında sizi bekleyen cevherler arasında.