Kullanıcı Deneyimi (UX) Raporu 2016/17

UXservices, 2018

Kullanıcı Deneyimi (UX) Raporu 2016/17

2016 boyunca her gün yeni bir UX iş ilanı yayınlandığı ve UX uzmanlarının en çok Anadolu Üniversitesi tarafından yetiştirildiğini biliyor muydunuz?

Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu (Turkey UX Report), Türkiye’de Kullanıcı Deneyimi (UX) ve kullanılabilirlik alanlarındaki mevcut durum, beklentiler ve eğilimler üzerine, bu alanda çalışmalar yapan profesyonellerin perspektifleri ile yürütülmüş ilk kapsamlı araştırmanın ikinci edisyonudur. Bankacılık, sigorta, e-ticaret, bilişim, reklam ve telekomünikasyon gibi pek çok farklı sektörden katılımın olduğu bu rapor, UX yatırımlarının geri dönüşleri (ROI), sektörün demografik yapısı ve en sık kullanılan metodolojiler gibi can alıcı noktalara ışık tutuyor.

Raporda neler var?

“İyi bir kullanıcı deneyimi (UX) uzmanında bulunması gereken en önemli yetkinlik sizce hangisidir?”, “Kullanıcı deneyimi (UX) çalışmaları sonucunda tasarımlara ilişkin son kararı kim(ler) verir?” gibi sorularla şekillenen araştırmanın sonuçları, henüz rollerin yeni yeni netleştiği kullanıcı deneyimi (UX) alanında merak edilen bir çok soruya cevap veriyor.

Anket sonuçlarına göre Türkiye’de şirketlerin üst yönetimleri, tasarımlara ilişkin nihai kararı verme sürecinde oldukça aktif bir rol üstleniyor. Bu noktada, kullanıcı deneyimi uzmanlarından oluşan ekiplerin daha çok inisiyatif ve sorumluluk ile donatılmaları, sektörde doğru temeller atılması açısından daha makul bir yaklaşım olacaktır.

Rapordan çıkarılabilecek bir diğer ilgi çekici veri ise, Türkiye’deki kurumların yarısından fazlasının (%68) kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik servislerini dışarıdan sağlamasıdır. Bu veride geçtiğimiz yıllara göre neredeyse 2 kat bir artış gözlemlerken, aynı aktiviteleri iç kaynaklar ile yapma eğiliminde olan kurumların oranının da azaldığını görüyoruz.

Detaylı rapora nasıl ulaşabilirsiniz?

Kapsam çalışması ve analizi UXistanbul Konferansı Strateji Komitesi tarafından gerçekleştirilen bu raporun, tasarım ve uygulaması ise UXservices tarafından üstlenilmiştir. Detaylı raporu incelemek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?