2 eski dost: Zoltán Gócza ve Zoltán Kollin

2 eski dost: Zoltán Gócza ve Zoltán Kollin

SHERPA Blog 2015 yılının Ocak ayında yeni bir misyonla canlanmaya başladığında yayınladığımız ilk içerik, o dönemde Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan kullanıcı deneyimi kavramını doğrularıyla ve yanlışlarıyla her kesimden insana anlatmamızı mümkün kılan UX Efsaneleri’ydi. SHERPA Blog’da bir dönemi geride bırakır ve yepyeni bir dönemin kapılarını aralarken UX Efsaneleri (UX Myths) içeriklerinin yaratıcısı Zoltán Kollin ve Zoltán Gócza’yı ağırladık.


Kariyerinizde şu anda bulunduğunuz noktaya nasıl geldiniz?

Zoltán Gócza: Her şeyden önce ben, Star Trek izleyerek ve Michael Okuda’nın bu dizi için ürettiği görsel kullanıcı arabirimlerini (GUI) izleyerek büyüdüm; 90’ların büyülü yeteneğine sahip olmam sayesinde bir video oynatıcının üzerindeki saati ayarlamayı başardım — ki herkesin video oynatıcılarını kurmayı başarabilmesi, George Bush’un hükümetin hedefleri arasına koyduğunu (şakayla karışık olarak) söylediği bir maddeydi.

Bunun ardından kendimi dijital ürünlere doğru giden dümdüz bir yolda buldum. Bir tasarım ajansında çalışmaya başladım, sonra ürün şirketleriyle devam ettim ve nihayetinde kendi startup şirketimi kurdum. Bu kadar farklı şeyde çalışmak mütavazılaştıran bir deneyimdi. Şu anda, İsviçreli bir fintech startup’ında kullanıcı deneyimi tasarımı ve araştırmaları çalışmalarını yönetiyorum.


UX Efsaneleri’nin hikayesi nedir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Sürücüsüz otomobil deneyiminde kullanıcıları neler bekliyor?

Sürücüsüz otomobil deneyiminde kullanıcıları neler bekliyor?

Gizle