Röportajlar

Ceren Sakızlı: Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye

Stüdyo Pinto'nun kurucusu Ceren Sakızlı ile Pinto'nun hikayesini, "Design team as a service" iş modelini ve gelecek vizyonunu konuştuk.

Berk Bayri 12 Mayıs 2022

Seni tanımak istiyoruz. Bize biraz kendinden söz eder misin? Tasarım yolculuğun nasıl başladı?

Üniversitede bilgisayar mühendisliği okurken ve mezun olduktan sonra yapmak istediğimin bu olmadığını biliyordum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyordum.

Ne yapmak istediğimle ilgili bir ipucu ararken nelerin bana keyif verdigini düşünürken, bilgisayar oyunları ve animasyon on plana çıktı. Toy Story ve Incredibles beni Pixar hayranı yapmıştı ve Pixar gibi bir şirkette çalışmanın çok keyifli olacağını düşünmeye başladım. Derken bir post prodüksiyon şirketinde çalışmaya ve modelleme öğrenmeye başladım. Mesainin çok uzun saatler gerektirdiğini ve çok ufak bir animasyon yapabilmek icin bile aylarca çalışmak gerektiğini öğrenince hayal kırıklığına uğrayıp yeni bir şey denemeye karar verdim.

Ünlü bir ajansın yeni oluşan dijital bölümünde çalışmaya başladım. Fakat burada da one çıkan yetkinliğin görsel tasarımcılık oldugunu gördüm. Hoşuma gitmişti fakat beni diğer çalışanlardan ayıran analitik, sistemsel ve bütünsel düşünme kaslarımı kullanamayacağımı ve bunun sonunda çalışanlardan geri kalacağımı ve potansiyelime ulaşamayacağımı hissettim.

Mühendislik eğitiminin uzerine başka bir uzmanlık almam gerektiğini düşünerek master yapmaya karar verdim. Detaylı bir araştırma sürecinde, Carnegie Mellon Universitesi‘ndeki Human Computer Interaction yüksek lisans programı çok ilgimi çekti. Teknoloji, psikoloji ve tasarımı birleştiren bir bölümdü. Öğretim planındaki tüm dersler ve projeler çok keyifli gözüküyordu. Mezunları da Google, Yahoo, Nasa gibi global şirketlerde çalışıyorlardı. Asla giremem diye düşündüğümden, başvuru sürecine çok zaman ayırdım, çok farklı üniversitelere başvuru yaprım. Ama bir şekilde girdim, inanılmaz büyük bir keyifle okudum ve mesleğimi kazandım.

Pinto nasıl bir ihtiyaçtan doğdu? Pinto’yu kurmadan önce ne gibi deneyimlerin oldu?

Pinto aslında ürün tasarımını kendi vizyonum, değerlerim ve özgürlüğümle yapma ihtiyacından doğdu.

Kurumsal, startup, ajans ve freelance deneyimlerim oldu. San Francisco’da Google ve Salesforce gibi kurumsal şirketlerde tasarımcılık ve yöneticilik yaptım. Fjord tasarım ajansının Istanbul ofisini kurdum. Collective Spark yatırım fonunda üç farklı girişimin çekirdek ekibinde yer aldım. Yine San Francisco’da Peerspace adlı bir marketplace startup’ına ilk tasarımcı olarak başlayıp, tasarım ekibini ve tasarım kültürünü kurdum. Ancak pandemiyle beraber aileme ve kültürüme yakin olma isteği çok ağır basınca Amerika’dan dönüş yaptım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz