Röportajlar

Craftgate: Bir keskin bıçak hikayesi

Yakup Bayrak, Craftgate CEO'su Hakan Erdoğan ile Craftgate'in dününü, bugününü ve yarınını konuştu.

Yakup Bayrak 22 Ekim 2021

Yakup Bayrak: Sevgili Hakan, söze, sen ve değerli Craftbase ekibine “SHERPA Blog’a hoş geldiniz!” diyerek başlamak isterim. Fanatik takipçileriniz için neredeyse Idealism As A Service olarak tanımlanabilecek bir hikaye ile Craftbase’i kurdunuz. Üzerine dünyanın ve insanların başına gelmedik kalmadı. Hala “İyi ki kurmuşuz!” diyebiliyor musunuz? Bu zorlu dönemi nasıl atlattınız?

Hakan Erdoğan, CEO, Craftgate

Hakan Erdoğan: Çok teşekkürler değerli dostum Yakup, hem kıymet verip bizi SHERPA Blog’da misafir ettiğin için hem de özenle hazırladığın soruların için.

Steve Jobs’ın meşhur konuşmasında da bahsettiği gibi, şu an geriye dönüp noktaları birleştirdiğimde 3.5 yıl önce Craftbase’i kurmayı, hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri olarak görüyorum. Bildiğin üzere 4 kurucu ortak mevcut: Lemi, Onur, Murathan ve ben. Hepimiz bu konuda benzer hissediyoruz. Sanırım en büyük avantajımız ve şansımız şu: Yıllardır birbirimizi çok iyi tanıyoruz; herkes birbirinin huyunu suyunu artılarını eksilerini iyi biliyor. Beraber uzun yıllar boyunca çalıştık. Birbirimizi profil, rol ve sorumluluk olarak sac ayağı gibi tamamlıyoruz ve en önemlisi, hepimiz aynı hayale inanıyoruz. Bu hayal çerçevesinde oluşturduğumuz müthiş bir ekibimiz var.

Ekip demişken, bence bir şirketin en önemli değeri sahip olduğu yeteneklerdir. Yıllardır söylerim; mutfaktaki bıçaklar keskinse her türlü yemek keyifle ve kolayca yapılır. Ben bu ekiple inşaat işine de girsem, yaparım gibi hissediyorum. İşe alımda da özellikle tutkulu, motive, disiplinli ve yönetmek zorunda olmadığımız kişilerle yola çıkıyoruz. Hem bizimle aynı hayale inanan hem proaktif hem evimi mal varlığımı emanet edecek kadar güvendiğim iyi insanlarla çalışıyoruz. Hal böyle olunca pandemi gibi zorlu bir dönemde bile uzaktan da olsa, oldukça keyifli ve verimli çalıştık. 13 Mart 2020’den beri uzaktan çalışıyoruz. 1. haftada her şey oturmuştu bile.

Craftgate dolu dizgin büyüyor. Nisan’da haftalık %118 büyürken, Webrazzi’deki röportajınızdan, MoM TPV’nin (Month over month total payments volume) diğer bir deyişle Craftgate üzerinde geçen yıllık ödeme hacminin yıl sonunda 1 milyar TL’yi bulacağını öğrendik. Tüm bu operasyonu 15 kişi ile yönetmek ise takdire şayan. Radikal bir iş optimizasyonuyla mı ilerliyorsunuz yoksa her bir takım üyesi 5 kişi gücünde mi? Nedir bu operasyonel yönetim felsefesinin sırrı?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir