Röportajlar

Enis Hulli ile girişimcilik ekosistemini canlandırmak üzerine

SHERPA Blog yeni bir seriyle karşınızda: Türkiye'deki Yatırımcılarla Röportajlar. Stage-Co kurucusu Patrick Bosteels tarafından gerçekleştirilen bu röportajlar, Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin artılarına ve eksilerine ışık tutuyor. İlk konuğumuz 500 Startups İstanbul venture partner Enis Hulli.

Patrick Bosteels 11 Eylül 2017

Tam olarak iki yıl önce*, Startup Bootcamp İstanbul’un ilk hızlandırma programı tamamlandı. Tanıtım günü oldukça başarılıydı ve sahnede Ersin Pamuksözer’le dans ederken çok eğlenmiştim. Bu etkinlik, birçok açıdan Türkiye’de bir ilkti ve ben de bu maceranın bir parçası olduğum için çok ama çok mutluydum. Etkinliğe, İstanbul Startup Angels’ı kuran Gülsüm Çıracı ile düzenli olarak yatırımları üzerine tartışan, sakallı bir genç adam da uğramıştı. Akıcı İngilizce konuşan biriyle tanışmak benim gibi bir yabancıya her zaman keyif verir. Sohbet etmeye başladık. Isıtma ve Soğutma Sistemleri üzerine çalışan bir mühendis olduğunu, İstanbul’da kendi ofisini kurduğunu ve kendisi için çalışan bir takımı olduğunu öğrendim. Hemen arkadaş olduk ve girişimler hakkında onu delirtmiştim (kendisi Türkiye’deki durumu zaten anlamaya başlamış olmasına rağmen).

Enis Hulli, kurumsal şirketlerde ifade edildiği şekliyle, tam bir “yüksek potansiyel”. Girişimcilik dünyasını ve onun çevresindeki tüm bağlamı, önemli olandan tam bir deli saçması olana değin, kavrama hızı benim için oldukça şaşırtıcıydı. Bir yandan mümkün olan tüm bilgiyi edinirken, diğer yandan çok hızlı bir şekilde kendi değer setini geliştirdi. Ev ödevi onun için hobiydi. Yaklaşık bir yıl önce, bizimle aynı anda 500Startups’a tanıtıldı. 500Startups’ın kurucularından Dave McClure’un Ekim 2015’te İstanbul’da bir Startup İstanbul etkinliğinin start alacağını duyurduğunu hatırlıyorum. O zamanki tepkim oldukça basitti: Bir Marshall planına ihtiyacımız yok (çünkü bir startup ekosistemimiz olmadığı gibi burada para da yoktu).

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et