Röportajlar

Fırat İleri ile Hummingbird Ventures ve sıra dışı girişimler üzerine

Türkiye’deki Yatırımcılarla Röportajlar serisinin dokuzuncu bölümünde Patrick Bosteels, HummingBird Ventures'ın ortağı olan ve sıra dışı girişimlerle ilgilenen Fırat İleri'yi konuk etti.

Patrick Bosteels 21 Mart 2018
Patrick Bosteels Röportajı- Fırat İleri (Hummingbird Ventures)

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim, Türkiye’deki alışveriş merkezleri sanki toplantı yapmak için inşa edilmiş. Özellikle de Kanyon ve içerisindeki Belçikalı Le Pain Quotidien restoranı. Alain Coumont’un kurucusu olduğu bu girişim, 25 yıldır çok başarılı bir şekilde büyümüş. İlk dükkanı açmasının ardından sadece 10 ay geçtikten sonra ilk franchise şubesini de açmış. Ekşi mayalı ekmekleri ve uzun komünal masaları ile nam salmış, müthiş bir başarı hikayesi. İç mimari öğeler ise sanıldığının aksine konsept stratejisi değil, gereklilikten doğmuş. 2011 yılında Financial Times’a verdiği röportajdaki şu lafını çok sevmiştim:

“Basitçe bir ürün veya bir konsept yaratırsınız, müşterileriniz de çalışıp çalışmayacağını doğrular, ardından da sizden daha başarılı insanları işe alarak yola devam edersiniz.”

Müthiş.

Bu kez karşımda Fırat İleri var. Kuzey Kıbrıs doğumlu. Çok kararlı ve net bir tavrı var. Bu karakteri Ada doğumlu olması mı yoksa ABD’de aldığı eğitim ile mi kazanmış çok emin değilim, ancak oldukça açık ve arkadaş canlısı bir başlangıç yaptığı kesin. MIT bünyesinde çift ana dal yaparak Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu olmuş, yüksek lisansını ise Finans alanında tamamlamış. İlk iş tecrübesi JPMorgan’da stajyerlik olan İleri, New York ofisinden tam zamanlı iş teklifi almış ancak eğitimini tamamlar tamamlamaz soluğu Londra’da alarak 2,5 sene orada kalmış. Gelişmekte olan piyasalar üzerine, özellikle de Türkiye, Merkez ve Doğu Avrupa ile BDT ülkeleri özelinde çalışmış.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz