İlham Verenler #2.1 | Aras Bilgen: UX bilmeden UX tasarlanabilir mi?

İlham Verenler #2.1 | Aras Bilgen: UX bilmeden UX tasarlanabilir mi? Aras Bilen UX bilmeden UX tasarlanabilir mi?

SHERPA Blog İlham Verenler video serimizin ikinci sezonundaki konuğumuz UX tasarım koçu Aras Bilgen. Kendisiyle 3 bölüm boyunca kullanıcı deneyimi (UX), bir problem çözme pratiği olarak tasarım ve UX alanında kariyer yolculuğuna dair ipuçlarını konuşacağız.

İlk bölümün konusu “UX bilmeden UX tasarlanabilir mi?” Bu videoda günlük hayatımızda farkına varmadan aldığımız tasarım kararlarını, tasarımın hayatımıza biz fark etmesek bile nasıl yön verdiğini, tasarımcı olma yolculuğunda eğitimin, pratiğin ve araştırmanın önemini konuştuk.

İyi seyirler!

Aras Bilgen her sektör, konu alanı ve coğrafyadan 15.000’den fazla uzmanın yer aldığı Expertera uzman platformunda “UX Expertise Lead” olarak görev yapmaktadır. Üzerinde çalıştığı ürünler dünyada 160 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Üst düzey iş tecrübesini ve kuvvetli akademik birikimini uluslararası konferanslarda paylaşmakta, her ölçekte şirkete uygun stratejik tasarım danışmanlığı ve eğitimler vermektedir.

Eğitim hayatına Tarsus Amerikan Lisesi’nde başlamıştır. Lisans derecesini Bilkent Bilgisayar Mühendisliğinden, yüksek lisans derecesini Georgia Tech Bilgisayar Bilimlerinden almıştır. Microsoft Research’te yüzeylerle uzaktan etkileşim için hareket bazlı (gestural) bir sistem geliştirmiştir. University of California Irvine ve Lancaster University’de benzer akademik çalışmalarda bulunmuştur.

Intel’de Kullanıcı Deneyimi Planlama Yöneticisi olarak çalışmış, mobil ve yeni nesil teknolojilerde kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaşmıştır. Görevi boyunca Samsung ortaklığı ile Tizen işletim sisteminin, Nokia ortaklığı ile MeeGo işletim sisteminin UX planlamasını yürütmüştür. Bunun yanında Intel’in marka sistemini şirket çapındaki yazılım ürünlerine uyarlayan komitede görev almıştır. Monitise’da Ürün Geliştirme Grup Yöneticisi olarak görev yapmış, ürün yöneticileri ve tasarımcılardan oluşan takımıyla beraber İş Bankası, TEB, Visa, eBay, Turkcell ve Türk Havayolları gibi öncü finans ve e-ticaret firmaları için dijital deneyimler yaratmıştır. Dünyanın en büyük çiçek ve hediye sitesi olan ÇiçekSepeti’nde Ürün Direktörü olarak çalışmıştır. Garanti Teknoloji’de Deneyim Tasarımı ve Geliştirme Müdürü olarak görev yapmış, tasarımcı ve önyüz geliştiricilerden oluşan takımıyla Garanti Bankası’nın mobil uygulamaları, web siteleri, ATM’leri, kurumsal yazılımları, chatbotları, kullanılabilirlik çalışmaları ve deneyim stratejisi üzerinde çalışmıştır.

Yemek yapmaya bayılır. Günde üç öğünün az olduğunu düşünmekte ve İstanbul’da en iyi tantuniyi nerede bulabileceğinizi bilmektedir.

Eylül ayının sonunda SHERPA Blog webinarları kapsamında bir panel de gerçekleştirecek olan Bilgen’e LinkedIn veya Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tasarım ve eğitim ihtiyaçlarınız için ise halen görev almakta olduğu Expertera’yla iletişime geçebilirsiniz.

 • ers.celik@gmail.com

  Gayet temiz ve net bir anlatım olmuş. Devamını merakla bekliyorum.

  • Alkan Dalkılıç
   Alkan Dalkılıç

   Beğenmenize sevindik, serinin diğer videolarında da benzer bir tat yakalamaya çalışacağız. Çok teşekkürler!

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Ürün detay sayfasının mobil hali

Ürün detay sayfasının mobil hali

Gizle