paó: Halit Soysal ile giyilebilir teknolojiler ve girişimcilik üzerine

paó: Halit Soysal ile giyilebilir teknolojiler ve girişimcilik üzerine

Her zaman dediğimiz gibi “tasarım, problem çözmektir”. Halit Soysal da, etkileşim tasarımcısı kimliğinin getirdiği problem çözme alışkanlığını, gurur duyabileceği çıktılar üretmek için kullanıyor. “10 parmağında 20 marifet” bir kişilikle hayatını sinema, tasarım ve girişimcilik konularına adayan Soysal ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hem yaratıcısı hem de tüketicisi olarak sürekli deneyim ve etkileşim tasarımı üzerine kafa yoran Soysal, 2012 yılında arkadaşları, öğrencileri ve dost girişimci ruhlar ile birlikte Perception Benders ekibini kurar. İlk iş olarak da kendinden yola çıkarak belirlediği bir problem olan “kambur durma” için çözüm üretmek için işe koyulurlar.

paó‘nun karşılaştığı ilk problem, günümüzde pek de arzu nesnesi olarak görünmeyen giyilebilir teknoloji ürünlerinin bu algısını değiştirmek olur. Bunu da tasarım sürecinin odak noktasına yerleştirirler ve verdikleri ilk karar paó’nun nasıl görünmesi gerektiğine dair olur. Hemen bir prototipleme çalışması yapılır ve mühendis ve endüstri tasarımcıları ile zorlu ve uzun bir çalışmaya başlanır. Fiziksel bir ürün tasarlamanın getirdiği hummalı çalışmanın ardından, “fashion tech” ve giyilebilir teknoloji alanındaki ilk ürünleri paó doğar ve geçen 5 senenin ardında Hollanda merkezli başarılı bir şirket haline gelir.

Etkileşim ve deneyim tasarımı, giyilebilir teknoloji alanının geleceği ve samimiyete dayalı birlikte çalışma kültürü üzerine keyifli bir röportaj için şöyle buyrun:

Şu anda Tasarım Sohbetleri serisinin 7. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 11 içeriğe göz atmayı unutma!

5. Kültürel kodlar: Mekan, ürün ve servis tasarımının gizli belirleyicileri
6. Tasarımcı ve yazılımcı iletişimi 202
7. paó: Halit Soysal ile giyilebilir teknolojiler ve girişimcilik üzerine
8. Geçmişten gelen gelecek: Video içeriğin yükselişi
9. Mükemmel bir seçim sistemi tasarlamak mümkün mü?

Halit Soysal hakkında

Halit Soysal doğduğundan bu yana çok zaman geçti. Çocukluk yıllarını kariyer planlaması yaparak geçirse de yıllar geçtikçe merakına daha fazla yenildi. Üniversite hayatı, olan bitene dair bütüncül bir bakış açısı için bir yöntem arayışına dönüşünce, üniversite ile ilişkisini hiç bitirmeme kararı aldı. Fizik, etkileşim tasarımı, sinema, medya, pazarlama iletişimi ve etkin yönetim alanlarında hem okudu, hem çalıştı. Akademik dereceler de aldı, bu alanlarda üniversite ve özel kurumlar bünyesinde programlar hazırlayıp eğitimci olarak da yer aldı.

Teknoloji ve moda alanlarında uluslararası ödüller kazanan Paó macerasına halen Hollanda’da devam etmekte, bir yandan da ürün geliştirme stratejisi, kullanıcı deneyimi ve giyilebilir elektronik alanlarında hem olgun şirketler hem de dost startup’lara danışmanlık vermektedir.

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Kısa biyografi Halit Soysal’ın TEDxReset profilinden alınmıştır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
İçerik mi deneyimi şekillendirir, deneyim mi içeriği?

İçerik mi deneyimi şekillendirir, deneyim mi içeriği?

Gizle