İncelemeler

Bir bookmark eklentisinden çok daha fazlası: Toby

Toby, elinizin altında bulunmasını istediğiniz bağlantılara tek bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir Chrome eklentisi.

Burcu Gün 12 Temmuz 2017

Elinizin altında bulunmasını istediğiniz bağlantılara tek bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir Chrome eklentisi olan Toby, başlıktan da anlaşılacağı üzere, aslında bundan çok daha fazlası. Her bookmark eklentisinde olan standart session kaydedebilme özelliğinin yanı sıra, koleksiyon oluşturabilme ve paylaşabilme (yakında), kart görünümüyle çalışabilme gibi özellikleri sayesinde aslında kendisi adeta Chrome sekmelerinin Trello’su!

2016 yılında piyasaya çıkan ürün, kendini ürün geliştirmeye adayan girişim stüdyosu Axiom Zen’e ait. Piyasaya çıktıkları ilk hafta 18.000 kez indirilen Toby’nin sadece 10 ay içinde kullanıcı sayısı 90.000’in üzerine çıkmış. Tabii bunda, 2016 Product Hunt listesinde 1 numaralı Chrome eklentisi olarak yer alması ve Google tarafından 2016’nın En İyileri listesine seçilmesinin de payı büyük.


Künye

Kuruluş yılı: 2016
Menşei: Vancouver, Kanada
Kullanıcı sayısı: 90.000+
Müşterileri: Google, Facebook, Zillow, Uber, Intercom
Fiyatlandırma: Bireysel kullanım için ücretsiz; ekip kullanımı (Teams) ve büyük şirketler için (Enterprise) farklı paketleri bulunuyor.
Web sitesi: www.gettoby.com

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Zeyno

  Merhaba, çok teşekkürler bu kolaylığı paylaştığınız için. Bir sorum var: Halihazırda bookmarklardan boğulmuş insanın bu kolaylığa geçişi için bir kolaylık adımı düşünülmüş mü? Mesela chrome içinde dosyalanan, ayrılmış haldeki hazır bookmarkların doğrudan Toby’ye aktarılması gibi?

  • Ömer Korkmaz

   Kullanmadım henüz ama eminim vardır. Bunun haricinde ben de raindrop aracını kullanıyorum bookmarklar için. Onda bu özellik var. Eğer Toby ‘de yoksa onu değerlendirebilirsiniz.

   • Burcu Gün

    Katkın için çok teşekkürler Ömer!

   • Zeyno

    Teşekkür ederim, bakacağım. Bookmark’larla ilgili dert çok olduğu için her türlü işe yarayacaktır 🙂

  • Burcu Gün

   Zeyno merhaba, Toby’nin import özelliği yok (ya da ben henüz bulamadım). Fakat bu tip yeni araçlara geçiş yaparken eskilerinde temizlik yapmanın da iyi olduğunu düşündüğüm için açıkçası çok da araştırmadım. Kendi bookmarklarım için şöyle bir yol izledim, belki senin için de faydalı olur:

   1) Chrome Bookmark Manager’ı açtım
   2) İçindeki klasörlerden birini seçtim
   3) Seçtiğim klasör altındaki tüm bookmarkları seçip “Open All Bookmarks in New Window” dedim
   4) Açılan bookmarklarıma yeniden göz atıp içlerinden vazgeçmek istediklerimi kapattım ve bahar temizliği yaptım 🙂 (Bazen geçmişte çok yararlı olduğunu düşündüğün şeyler şimdiki zamana gelince o kadar da kıymetli olmuyor)
   5) Sonra Toby eklentisini seçip “Save Session” dedim ve açık olan tüm bookmarkları tek seferde günün tarihiyle kaydettim
   6) Son olarak da günün tarihi yerine koleksiyona istediğim bir ismi verdim.

   • Zeyno

    İşi kolaylaştıracak bu biraz:) Çok teşekkür ederim

Keşfetmeye Devam Et