Bir bookmark eklentisinden çok daha fazlası: Toby

Bir bookmark eklentisinden çok daha fazlası: Toby

Elinizin altında bulunmasını istediğiniz bağlantılara tek bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir Chrome eklentisi olan Toby, başlıktan da anlaşılacağı üzere, aslında bundan çok daha fazlası. Her bookmark eklentisinde olan standart session kaydedebilme özelliğinin yanı sıra, koleksiyon oluşturabilme ve paylaşabilme (yakında), kart görünümüyle çalışabilme gibi özellikleri sayesinde aslında kendisi adeta Chrome sekmelerinin Trello’su!

2016 yılında piyasaya çıkan ürün, kendini ürün geliştirmeye adayan girişim stüdyosu Axiom Zen’e ait. Piyasaya çıktıkları ilk hafta 18.000 kez indirilen Toby’nin sadece 10 ay içinde kullanıcı sayısı 90.000’in üzerine çıkmış. Tabii bunda, 2016 Product Hunt listesinde 1 numaralı Chrome eklentisi olarak yer alması ve Google tarafından 2016’nın En İyileri listesine seçilmesinin de payı büyük.


Künye

Kuruluş yılı: 2016
Menşei: Vancouver, Kanada
Kullanıcı sayısı: 90.000+
Müşterileri: Google, Facebook, Zillow, Uber, Intercom
Fiyatlandırma: Bireysel kullanım için ücretsiz; ekip kullanımı (Teams) ve büyük şirketler için (Enterprise) farklı paketleri bulunuyor.
Web sitesi: www.gettoby.com

 


Değer önermesi: Tarayıcınızın sekmelerini, proje yönetim araçlarındaki gibi kart görünümüyle ve listeler (koleksiyonlar) halinde organize edin.

Hedef kitle: (Kendi deyişleriyle) Zaman tasarrufu ile daha üretken çalışmak isteyen modern ekipler. (Bence) Proje yönetim araçlarına aşina kullanıcılar. Hem işte hem de sosyal hayatlarında listelerle yaşayanlar. Bookmark listeleri arasında kaybolanlar.


Ekran görüntüleri:

Sağdaki listeden bir sekme seçip sürükle-bırak yaparak istediğiniz koleksiyona taşıyabiliyorsunuz.
İlginizi çeken bir sayfayı Toby ikonuna tıklayarak kayıtlı olan ya da yeni oluşturacağınız bir koleksiyona ekleyebiliyorsunuz.
Bir koleksiyondaki kartı diğerine, yine sürükle-bırak yaparak taşıyabiliyorsunuz. Ayrıca kartların ismini değiştirebiliyorsunuz. Böylece aradığınız zaman bulmanız kolaylaşıyor.

Gezindiğiniz sayfaların haricinde, anlık notlarınızı da belirlediğiniz koleksiyonun altında saklayabilirsiniz.

SHERPA’da kullanıyor muyuz? Evet.

Neden kullanıyoruz? Hem bireysel olarak proje yönetim araçlarımıza taşımadığımız ama takip ettiğimiz işlere ulaşmak ya da okuma listeleri oluşturmak için kullanıyoruz hem de toplantı, workshop gibi etkinliklerde ihtiyaç duyduğumuz kaynakları tek bir yerde toplarken kendisinden faydalanıyoruz.


Artılar

Temmuz itibarıyla kullanmayı bıraktığımız Trello’dan alışkın olduğumuz kart görünümüne ve sürükle-bırak özelliğine sahip olması, birbirinden farklı temalarda listeler oluşturabilme, eklenen bookmark’ları yeniden isimlendirebilme, koleksiyonlara etiket ekleme gibi özellikleri sayesinde aradığınız şey ne ise kolayca bulmanızı sağladığı kesin. Bu yüzden vaat ettikleri gibi bir bookmark aracından daha fazlası diyebiliriz.

Eksiler

Beklentinin üzerinde bir araç olduğu için eksi özelliklerini saymak güç. Ama geliştirmeye açık yönlerinden bahsetmek gerekirse, etiketlerin koleksiyonlar üzerinde açık şekilde görünmemesi (hover‘da açılması) etiketin kullanım amacını zorluyor diyebiliriz. Benzer şekilde, kullanım kolaylığı olması açısından üst kısımda arama barı haricinde filtreleme özelliğinin de bulunması, benim gibi onlarca liste/koleksiyon oluşturanlar için iyi olabilirdi.


Bloglarında ürüne dair gelişmeleri paylaşan Toby ürün ekibi, sırada önceliklendirme, koleksiyon paylaşma gibi ek özelliklerin olduğunu söylüyor. Bu haliyle bile oldukça işe yarayan Toby’nin yeni özelliklerini Beta’da kullanmak için ekibe bir mail atmanız yeterli.

 • Zeyno
  Zeyno

  Merhaba, çok teşekkürler bu kolaylığı paylaştığınız için. Bir sorum var: Halihazırda bookmarklardan boğulmuş insanın bu kolaylığa geçişi için bir kolaylık adımı düşünülmüş mü? Mesela chrome içinde dosyalanan, ayrılmış haldeki hazır bookmarkların doğrudan Toby’ye aktarılması gibi?

  • Ömer Korkmaz

   Kullanmadım henüz ama eminim vardır. Bunun haricinde ben de raindrop aracını kullanıyorum bookmarklar için. Onda bu özellik var. Eğer Toby ‘de yoksa onu değerlendirebilirsiniz.

   • Burcu Gün

    Katkın için çok teşekkürler Ömer!

   • Zeyno
    Zeyno

    Teşekkür ederim, bakacağım. Bookmark’larla ilgili dert çok olduğu için her türlü işe yarayacaktır 🙂

  • Burcu Gün

   Zeyno merhaba, Toby’nin import özelliği yok (ya da ben henüz bulamadım). Fakat bu tip yeni araçlara geçiş yaparken eskilerinde temizlik yapmanın da iyi olduğunu düşündüğüm için açıkçası çok da araştırmadım. Kendi bookmarklarım için şöyle bir yol izledim, belki senin için de faydalı olur:

   1) Chrome Bookmark Manager’ı açtım
   2) İçindeki klasörlerden birini seçtim
   3) Seçtiğim klasör altındaki tüm bookmarkları seçip “Open All Bookmarks in New Window” dedim
   4) Açılan bookmarklarıma yeniden göz atıp içlerinden vazgeçmek istediklerimi kapattım ve bahar temizliği yaptım 🙂 (Bazen geçmişte çok yararlı olduğunu düşündüğün şeyler şimdiki zamana gelince o kadar da kıymetli olmuyor)
   5) Sonra Toby eklentisini seçip “Save Session” dedim ve açık olan tüm bookmarkları tek seferde günün tarihiyle kaydettim
   6) Son olarak da günün tarihi yerine koleksiyona istediğim bir ismi verdim.

   • Zeyno
    Zeyno

    İşi kolaylaştıracak bu biraz:) Çok teşekkür ederim

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Gizle