4 ücretsiz stok fotoğraf kaynağı

4 ücretsiz stok fotoğraf kaynağı

Bir arabirim tasarımında, yalnızca kullanılan fotoğrafları değiştirdiğinizde bile ortaya bambaşka bir görüntü çıkmasını sağlayabilirsiniz. Hem kullanılan görselin tasarımın stiliyle uyumu hem de görselin kalitesi bu duruma ciddi şekilde etki eder. Görsel bulma aşaması ise başlı başına bir iştir ve doğru görselin bir türlü bulunamadığı zamanlarda can sıkıcı hale gelebilmektedir.

Hem görsel bulma süresini optimize edebilmek hem de boşa efor harcamadan kaliteli görsellere kolay ulaşabilmek için elimizde bir stok görsel kaynağının olması pek çok anlamda hayat kurtarır.

Lafı uzatmadan kullandığım 4 ücretsiz stok görsel sitesini paylaşıyorum:

1- Unsplash

Görsellerin kalitesi ve zenginliği göz önünde bulundurulduğunda, Unsplash diğer stok sitelerinden bir adım önde. Görsel detay sayfalarında, görsel dışında çok az içerik barındırdığı için temel hedef olan görsele odaklanmayı kolaylaştırıyor.

Ayrıca, herhangi bir görsel arama motivasyonu olmasa bile Collections başlığındaki görsellerde gezinmek bile günlük görsel ilham kotanızı doldurmanıza neden olabilir.

2- Burst

Tasarımlarda kullanılan fotoğraflar genellikle stok görsel sitelerinden indiriliyor olsa da şu yorumu sıkça duyarız: “Abi görsel biraz ‘stok’ olmuş ya!”. Burst, içerik olarak bu kalıba uyan oldukça fazla görsel barındırmasına rağmen iyi bir alternatif.

3- Gratisography

Gratisography, alternatif kelimesinin hakkını vererek diğer stok sitelerinden farklı konumlanıyor. Sitede, üzerinde foto-manipulasyon yapılmış ve filtre uygulanmış konsept çalışmalar mevcut. Tek olumsuz yanı ise kullanıcılarını; fotoğrafları, büyük halini görmeden, doğrudan indirmek durumunda bırakması.

4- Pexels

Listedeki diğer siteler gibi Pexels de zengin bir içeriğe sahip olmakla beraber, ek olarak sunduğu masaüstü uygulaması ve Chrome eklentisiyle diğerlerinden farklılaşıyor. Bir de Photoshop eklentisi var fakat henüz çalıştırabilmiş değilim. 🙂

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Siz de, bu 4 kaynak dışında kullandığınız ücretsiz stok görsel sitelerini paylaşarak listenin zenginleşmesine katkı sağlayabilirsiz.

  • Melike çil
    Melike çil

    teşekürler

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olmak

Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olmak

Gizle