4 yaratıcı navigasyon tipi analizi ile kullanıcı deneyimi

4 yaratıcı navigasyon tipi analizi ile kullanıcı deneyimi

Siteniz ne kadar iyi olursa olsun, kullanıcılar yollarını bulamıyorlarsa bunun bir önemi yoktur. Navigasyon, bir web sitesinin yol haritası ve kılavuzudur. Ziyaretçinin web sitesi içinde kaybolmaması ve daha rahat işlem yapabilmesi için bu öğelerin kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir.

Navigasyon, ziyaretçinin bulunduğu sayfa hakkında bilgi veren bir öğedir. Bağlantılar, başta menüler olmak üzere alt sayfalara verilen linkler ve harici web sitelerine verilen linklerdir. Büyük bir mağaza düşünün; içerisinde çok kaliteli ürünler var fakat hangi reyonun nerede olduğu belli değil. Bu mağazada dolaşmak sizin için ne kadar efektif olur? Olmaz tabii… Web sitesi için de benzer durum geçerli. Kişi kendini rahat hissettiği ve hâkimiyetinde olduğunu düşündüğü bir sitede gezmekten daha çok zevk alır.

UI-patterns-navigation-1

Pattern Tap

Web navigasyon ilkeleri

İlk ve en önemlisi, bir navigasyon her zaman basit olmalıdır. İyi bir navigasyon, kullanıcıya yolculuk boyunca rehberlik eden görünmez bir eli hissettirmelidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Büyümenin hilesi: AARRR

  Büyümenin hilesi: AARRR

  Gizle