E-ticarette karşınıza çıkacak 5 kullanıcı tipi

E-ticarette karşınıza çıkacak 5 kullanıcı tipi

Bir web sitesini ziyaret eden insanların farklı motivasyonlarını, alışkanlıklarını ve davranış biçimlerini bilmek, tasarımcılara, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan çok daha kullanılabilir bir site tasarlama imkanı verir. Her bir e-ticaret kullanıcısı eşsiz olsa da, motivasyon ve davranış olarak diğer kullanıcılarla birçok ortak özellik taşır.

Kullanıcı deneyimi tasarımında en prestijli kurumlardan biri olan Nielsen&Norman Group, E-Ticaret Kullanıcı Deneyimi Raporu kapsamında yaptığı araştırma ve kullanıcı görüşmeleri sonucunda beş temel kullanıcı tipi tanımladı:

1. Ürün odaklı
2. Gözatıcı
3. Araştırmacı
4. Fırsat avcısı
5. Tek seferlik alışverişçi

Şimdi, sitenizde göreceğiniz kullanıcıların büyük çoğunluğunu kapsar nitelikteki bu kullanıcı tiplerini kısaca tanıyalım:

1- Ürün odaklı

Ne istediğini bilen bir kullanıcıdır. Ön araştırmasını yapmıştır ve muhtemelen sitenize geldiğinde almayı düşündüğü bir veya birden fazla ürün zaten mevcuttur ya da daha önce aldığı bir ürünü tekrar sipariş etmek istiyordur. Sitede gezinmek değil, istediği ürünü bir an önce bulmak ve satın almak ister.

Ne bekler?

 • Etkin çalışan bir arama sistemi
 • Net ve doğru ürün açıklamaları ve resimleri
 • Hızlı bir yeniden sipariş için önceki siparişlerine kolay erişim
 • Akıcı bir alışveriş deneyimi

2- Gözatıcı

Gözatıcı, favori sitelerine veya yeni sitelere fikir edinmek ya da vakit geçirmek için giren, acelesi olmayan kullanıcıdır. En yeni trendleri görmek, ileride yapacakları alışverişleri planlamak ya da bir sonraki mağaza ziyaretinde yakından bakacağı ürünleri tespit etmek ister. Bu kullanıcıya sürekli olarak iyi bir deneyim sunmak, satın almaya karar verdiğinde ilk tercihinin siz olmasını sağlayacaktır.

Ne bekler?

 • Yeni, popüler ve indirimde olan ürünleri görmek
 • İlgili ve önerilen ürünleri görmek
 • Her ziyaretinde güncel içerik bulmak

3- Araştırmacı

Araştırmacı, ürün odaklı kullanıcı gibi hedef odaklıdır. Satın almayı planlar fakat bu, bugün, yarın bir sonraki hafta ya da altı ay sonra gerçekleşebilir. Ürünler ve fiyatlar hakkında bilgi topluyordur ve satın alma sürecinin herhangi bir safhasında olabilir.

Araştırmalarını birden çok site üzerinde yapar ve sizin sitenizden satın almayı tercih etmesi için size güven duyması gerekir. Ürün bilgilerini detaylı olarak ve doğru şekilde verirseniz, sizi tercih etme ihtimali artar.

Ne bekler?

 • Net ve detaylı ürün açıklamaları
 • Ürünleri kolaylıkla karşılaştırabilmek
 • İlgilendiği ürünleri sonra karşılaştırma yapmak ve karar vermek üzere kaydedebilmek
 • Kullanıcı incelemelerini görmek
 • Kolay düzenlenebilir ve ziyaretler arasında ürünleri koruyan alışveriş sepeti

4- Fırsat avcısı

Fırsat avcısı, olabilecek en iyi fiyatla ilgilenir. Fırsatları ve fiyatları kolay bir şekilde görmek, normal satış fiyatlarıyla aradaki farkı teyit etmek ister. Fırsat avcılığı olarak tanımlanan davranış aslında diğer kullanıcı tiplerini de etkiler. Bazı alışverişçileri satın almaya yönlendiren temel etken iyi bir indirim yakalamış olmalarıdır.

İndirimleri ve ürün fiyatlarını kolayca görebilmek, normal fiyatlandırma ile farkını ayırt edebilmek ister. Ücretsiz kargo, kupon kodları, ekstra indirim gibi kendisine sunulacak özel fırsatlar onu düzenli bir müşteri yapabilir.

Ne bekler?

 • İndirimdeki ürünleri hem ayrı olarak hem de diğer ürünler arasında farkedilir şekilde görebilmek
 • Ürün fiyatlarının yanında indirimde ne kadar avantaj sağladığını görmek
 • Kuponları kolay bir şekilde kullanabilmek

5- Tek seferlik alışverişçi

Tek seferlik alışverişçi ürün odaklı, göz atıcı, fırsat avcısı veya araştırmacı olabilir. Hediye çeki alıcısı ya da vericisi olma ihtimali yüksektir. Siteyi yalnızca ihtiyaç doğrultusunda ziyaret eder ve ilk ziyaret sonrası tekrar ziyaret etme planı yoktur.

Ziyaret ettiği siteye ve içeriğine yabancı oldukları için, kolay anlaşılır bir navigasyon kritik öneme sahiptir. Ürün açıklamalarının doğru ve net olmasını bekler. Şirkete güvenebilmesi için şirket bilgilerinin bu güven hissiyatını iletebilmesi gerekir.

Siteye bir daha dönmeme ihtimali yüksek olduğu için üye olmak zorunda kalmadan alışverişini yapıp çıkabilmek ister.

Ne bekler?

 • Kolay anlaşılır navigasyon
 • Eksiksiz ürün açıklamaları
 • Net ve güvenilir şirket bilgisi
 • Kayıt gerektirmeyen satın alma

100$ indirim fırsatı! Springboard Data Science (Veri Bilimi) kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bir e-ticaret platformunun başarısı, farklı kullanıcı tiplerini göz önüne alan bir tasarım sunmasına bağlıdır. Bu beş kullanıcı tipini, onların ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, çevrimiçi alışverişte yaşadıkları sıkıntıları anlamak, başarıya giden yolda en önemli adımlardan biri olacaktır.

 • Yunus

  Çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık, ama benim bu konuda bir karşı görüşüm var; her sektör için bu 5 kullanıcı tipini göz önünde bulundurarak kullanıcı deneyimi / tasarımı hazırlamak çok mümkün olmasa gerek; Doğrusu sektöre göre ana bir kullanıcı tipi belirleyek hareket etmek hedefe hızlı ulaşmayı ve riski azaltabilir. 🙂

  • Can Aslan
   Can Aslan

   Yorumun için teşekkürler Yunus. Belirttiğin gibi, yalnızca belli bir sektöre hitap eden platformlarda bu kullanıcı tipleri arasında önceliklendirme yapmak doğru olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, bir kullanıcının alışveriş yaptığı zamanlamaya, koşullara ve ürünün kategorisine göre bu beş tipten herhangi biri olabileceğidir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
6 bilim kurgu efsanesinin kullanıcı deneyimi karnesi star-wars-ui-design

6 bilim kurgu efsanesinin kullanıcı deneyimi karnesi

Gizle