Listeler

Ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran 7 mobil uygulama

Gamfed Türkiye gönüllülerinden Seray San ve Defne Angın, oyunlaştırma marifetiyle ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran 7 mobil uygulamayı listeledi.

Gamfed Türkiye 29 Aralık 2021

Ebeveyn uygulamaları ve oyunlaştırma

Ebeveynlere yönelik mobil uygulamalar, ebeveynlerin aktivite takibi, eğitim, uzman bilgisi, tavsiye ve deneyim paylaşımı (Doty ve Dworkin, 2014; Lupton vd., 2016), bebek ürünleri, ebeveynlere özel sosyal medyalar, sağlık verilerinin takibi gibi imkanları dijital ortamda sunar ve bu önemli konuların daha sürdürülebilir şekilde idare edilmesini sağlayarak ebeveynlerin hayatını kolaylaştırmayı hedefler. iiMedia Research tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre, 2019’un ilk yarısında mobil ebeveyn uygulamalarının aktif kullanıcıları, en yüksek ilgiyi ebeveynlik (%52,1) ve hamilelik (%41,7) bilgisi ile ilgili hizmetlere göstermiştir.

Oyunlaştırma, diğer alanlarda olduğu gibi, ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirme konusunda üretilmiş çözümlere entegre edildiğinde de, bu çözümlere davranış değişikliği yaratma gücü katar. Dolayısıyla oyunlaştırma içermeyen bir uygulama fonksiyon sunarken, doğru oyunlaştırma tasarımına sahip bir uygulama, bu fonksiyonları kullanıcıda içselleştirir. Bu yazının amacı ebeveynlere farklı konularda hizmet veren oyunlaştırılmış mobil uygulamaları, kullanıcı kitlesi, hedef davranış ve bunlara yönelik oyun elementleri açısından inceleyerek ortak noktaları bulmak ve oyunlaştırma tasarımı açısından henüz değerlendirilmemiş fırsatları keşfederek bu alandaki uygulamalar için iyileştirme önerileri sunmaktır. Uygulamalar “bebek aktivitesi takibi”, “annelere özel”, “eğitici” ve “ebeveyn ve bebek ürünleri” kategorilerinde incelenmiştir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et