Listeler

Kullanıcı dostu tipografi hiyerarşisinin 6 etkili yolu

Güçlü tipografik hiyerarşi oluşturma, herhangi bir dinamik tasarımın başarısında büyük rol oynar. Önemli bir mesajı iletmek ya da okuyucunun yoluna anlamsız bir metinle taş koymak arasındaki fark, burada yatar. Kullanılabilirliği yüksek bir tipografik yapı oluştururken dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğunu ve bunların uygulama esnasındaki incelikleri kısaca anlattık.

Özgür Korkmaz 14 Ağustos 2015

Güçlü tipografik hiyerarşi oluşturma, herhangi bir dinamik tasarımın başarısında büyük rol oynar. Önemli bir mesajı iletmek ya da okuyucunun yoluna anlamsız bir metinle taş koymak arasındaki fark, burada yatar.

Eğer yazı tipi, renk ve boşluk gibi metnin temel görsel öğelerini, içeriği organize etmek için kullanabilirseniz, doğru vurguyu oluşturup, iletinizin üzerindeki önemli odağı parlatabilirsiniz.

1. Yazı tipi sınırı

Çok çeşitli yazı tipi kullanmayın. Hiyerarşi oluşturma hedefinin, netlik olduğunu aklınızda bulundurun. 2 farklı yazı tipi kullanımı, güvenilir bir standart oluşturur. Neden? Çünkü, ikiden fazlası dikkatlice kullanılmadığında, dikkat dağıtıcı bir etkiye sahip olabilir. İlginç olan doğal olanla uyum oluşturur ancak karışımın içine bir tane daha atmak, tasarıma öncülük eden ipuçlarının araya kaynamasına sebep olabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz