Listeler

Öteleme (procrastination) derdine şifalı 13 uygulama

Bitirilmesi gereken işler varken ıvır zıvır şeylerle oyalanıp asıl işleri öteleme alışkanlığımızı ve odaklanamama sorunumuzu değiştirmeye ant içmiş 13 uygulama.

Tuba Çakır 28 Haziran 2017

Hadi bu acı gerçekle yüzleşelim: Pek çoğumuz oturup çalışmaya başlamadan önce (ya da başladıktan hemen sonra) alakasız şeylerle oyalanmak ve işlerimizi inatla ötelemek, üstüne bir de bundan suçluluk duymak konusunda oldukça istikrarlıyız. İşte bu “bitirilmesi gereken işler varken ıvır zıvır şeylerle oyalanma ve işleri öteleme” sorununu çözmek için tasarlanmış 13 uygulamayı bu yüzden listeledik.

Bilgisayardaki klasörleri düzenleme, bu hafta gösterime giren filmleri inceleme, türlü kampanya e-postalarını temizleme, akşam için yemek tarifi bakınma, Spotify listesi oluşturma ve daha nice hiçbir önceliği olmayan şeyle uğraşırken, bir yandan da insanın içini kemiren o suçluluk duygusunu siz de tanıyorsunuz değil mi? İster kötü bir alışkanlık diyelim, ister bu kadar teknolojinin odaklanmayı zorlaştırdığından dem vuralım; artık hiçbirimiz işlerimize gerektiği gibi konsantre olmak konusunda yetkin değiliz.


İtiraf ediyorum: Bu yazıyı hazırlamak için bilgisayarın başına oturup yeni bir Paper dokümanı açtıktan yaklaşık 1.5 saat sonra ilk cümleyi yazdım. İşin tamamen bitmesi ise 4 güne yayıldı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Ali Çelik

  Bu site içerisindeki en sevdiğim içerik oluverdi bir anda. Hayatımdaki yaşadığım en büyük sorun bu sanırım. Kısmi de olsa çözüm bulmuş gibi hissediyorum kendimi. Teşekkürler.

  Not; Aniden bir ses/video oynatılmaya başatlığını söylemeliyim. Nedir bu ses diye bir süre aradım ki, en sondaki TED videosu kendisini otomatik başlatıyormuş. Daha doğrusu arka planda başlıyor, play tuşuna tıklayınca fark ediliyor.

  • Tuba Çakır

   Merhaba Ali, ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu yazının, sizin için bir çözüm ihtimalinin kapısını açmasına sevindim 🙂 Paylaşımınız için teşekkürler.

   Notunuzla ilgili olarak; sorunun hâlâ devam edip etmediğini kontrol edebilir misiniz? TED videosu autoplay’de değildi ancak neden böyle bir sıkıntı olduğunu anlayamadık açıkçası. Farklı tarayıcılardan açtık sayfayı, kontrol ettik ve bahsettiğiniz sorunla karşılaşmadık. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa, yapabileceğimiz ne var diye araştıralım. Çok teşekkürler!

İlgini çekebilir