Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi

Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi Systems-Thinking-principles

Sistemli düşünmenin 11 ana prensibini New York merkezli, sürdürülebilir ve döngüsel tasarıma odaklanan Disrupt Design derledi. Konuya derli toplu bir giriş yapmak için Leyla Acar’ın kaleme aldığı makaleye göz atabilirsin (İngilizce).

Şu anda Disrupt Design serisinin 8. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 8 içeriğe göz atmayı unutma!

6. İnsan beyninin en el değmemiş gücü sizce nedir?
7. Edward De Bono ve yaratıcılık mefhumu üzerine…
8. Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi
9. Sürdürülebilir, yenilenebilir ve döngüsel bir geleceği tasarlamak

Bu makale, Disrupt Design'ın izniyle, 11 key principles of Systems Thinking başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

systems-thinking-behaviour

Her şey birbirine bağlıdır: Adına Dünya dediğimiz ve her şeyin birbirine bağlı olduğu kapalı bir ekosistemde yaşıyoruz. Eğer buna uygun yaşamazsak ya yok olacak ya da gelişimi baltalanacak.

Kolay yol sıklıkla seni geriye götürür: Eğer çözüm bu kadar kolaydıysa, senden önce birilerinin bunu düşünmüş olması gerekirdi, değil mi?

Bugünün problemleri, aslında dünün çözümleridir: Bugün için çözümler tasarlarken, bu çözümlerin gelecekte başka problemler yaratmaması konusuna azami özen göstermelisin.

Karmaşık sistemler kabul edilebilirlerdir: Her şey birbirine bağlı, böyle olunca bir problem için tek bir sebep bulmaya çalışmak da neredeyse imkansız. Bu sebeple, sistemlerin hem sorunları hem de çözümleri içlerinde barındırdıklarını hep aklında tutman senin için faydalı olacaktır.

Parçalar, kendilerinden daha karmaşık bir bütüne aittirler: Her şey başka bir şeyin parçasıdır, dolayısıyla karmaşık bir sistemin içinde izole elementler bulunmaz.

Karmaşık problemlere basit çözümler tasarlanamaz: Karmaşık yapılara dair problemleri çözmek için, karmaşanın kendisini kabullenmen gerekir. Aksi takdirde problemleri sistemin bir başka elementine yansıtmaktan başka bir şey yapamazsın.

Küçük ve iyi düşünülmüş müdahaleler, büyük etkiler yaratabilir: Küçük ancak iyi tasarlanmış müdahaleler, eğer doğru anda hayata geçirilebilirse, tüm sistem içinde oldukça değerli ve kalıcı sonuçlar yaratabilir; buna kaldıraç noktası denir.

İnsanlar doğrusal, doğa ise döngüsel sistemler yaratır: Doğanın tasarım prensiplerini anlamak insanlara yenilenebilen ve sürdürülebilir ürünler ve servisler yaratabilme kabiliyetini kazandırır.

Zaman, karmaşıklık algısını değiştirir: Bir projede harcanan süre arttıkça, kapsamının daha kompleks hale gelmesi kaçınılmazdır. Basitlik ve verimlilik birbirlerinden farklı şeyler olmasına rağmen, içgüdüsel olarak karmaşıklığı basitleştirebileceğimiz ya da parçalarına indirgeyebileceğimizi varsayarız.

“Başarısızlık” keşfetmenin kılık değiştirmiş halidir: Eğer kabahat yoksa, orada başarısızlıktan öğrenilebilecek bir şeyler her zaman vardır.

Etki ve tepki, zaman ve mekan ile alakalı değildir: Karmaşık bir sistemde görülen problemlerin nedeni ve aşikâr sonucu arasındaki ilişkiye dair genelde yanlış bir kanı vardır.


Bu listenin yaratılmasında ve geliştirilmesinde yararlanılan kaynaklar:

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

– Peter Senge, The Fifth Discipline
Systems Thinking: Tools for Collaboration

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Kullanıcı deneyimi tasarımında fark yaratan 6 akıl yapısı

Kullanıcı deneyimi tasarımında fark yaratan 6 akıl yapısı

Gizle