Listeler

Tasarım portfolyonu hazırlarken bilmen gereken 8 şey

Bir tasarım portfolyosu nasıl hazırlanır? Birbirinden farklı işleri aynı portfolyoya ekleyip çok yönlü tasarımcı kimliğini öne çıkarmak, yoksa bir konuda uzmanlaşıp oradan mı ilerlesen doğru olur? Kıdemli ürün tasarımcısı Emelyn Baker'dan ipuçları bu yazıda.

Alkan Dalkılıç 30 Kasım 2018
portfolyo-tasarimi-hakkinda-bilmen-gerekenler

İki yıl önce üniversitedeki son dönemim bitmek üzereyken kendimi tüm tasarım öğrencilerinin girdiği o döngüde bulmuştum: Portfolyo değerlendirme ve iş bulma. Her ne kadar grafik tasarım bölümünü bitiriyor olsam da, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı alanında bir kariyer planlıyordum. Sıkı çalışmalarım nihayetinde sonuç verdi ve Bloc’ta işe girmeyi başardım. Benim için büyülü bir andı.

Ancak bir o kadar da acılı bir süreç olduğunu belirtmeliyim. Tonla red mektubu aldım ve bir sürü de hata yaptım. Şimdilerde günlük bazda kullanıcı deneyimi tasarımcıları yetiştiren bir şirkette çalışıyorum ve yaptığım hatalar çok net görünüyor. İşte o zamanlardan bana kalan 8 doğru ve yanlışı şimdi paylaşmak istiyorum.

1. İşini bir vaka çalışması gibi anlat

Portfolyonu elinden geldiğince çok vaka çalışması ile destekle.

Üniversitedeyken iş başvurularım sırasında portfolyomu büyük ve gösterişli görsellerle doldurmuştum. Ardından kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımcılığı işlerine başvurduğumda hiç birisine kabul edilmedim. Acaba nerede yanlış yapıyordum?

Bir arkadaşımdan yardım istediğimde bana çok iyi yerlerde işe kabul edilen bir kaç kişinin portfolyosunu göstermişti ve tek gördüklerim vaka çalışmalarıydı. Tasarım sürecinin detaylıca anlatıldığı, zengin, göz alıcı, hataları ve çözüm önerilerini anlatan vaka çalışmaları…
Bu beni “Benim neden vaka çalışmam olmasın ki?” diye düşündürdü.

Portfolyoma ekler eklemez ise aldığım yanıtlarda gözle görülür bir artış oldu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir