Listeler

Üretkenliği artırmaya yardımcı 5 yöntem

"One Big Thing" yönteminden Eisenhower matrisine, zaman yönetimi konusunda ustalaşmanızı sağlayarak üretkenliğinizi artıracak yöntemleri listeledik.

Burcu Gün 23 Ağustos 2017

Mümkün olduğunca az kaynakla, mümkün olduğunca çok iş çıkarmak için gün içinde yüzlerce karar veriyoruz hepimiz. Bu kararlar ne kadar kaliteli ise, yaşam kalitemiz o kadar artıyor. İşin özü, (işkolik arkadaşlarımızı bir kenara ayırırsak) aslında hepimiz daha az zaman ve efor harcayarak, daha çok iş bitirip kendimize daha çok zaman ayıracağımız bir üretkenliğe sahip olmak istiyoruz. Ama bunu söylemesi kolay, yapması zor. O yüzden, bazılarımız oturmuş, çalışmış, arkasında bilim olan, çoğu duruma kolayca uyarlanabilecek bazı formüller geliştirmiş. Bu yazı, o formüllerin listesi.

1) “One Big Thing” yöntemi

Her ne kadar Amerikalı yazar Gary Keller’in popülerleştirdiği bir kavram olarak görülse de bu kural hakkında yazılan, çizilen çok şey var.  Örneğin; Greg McKeown bu kavramı ana fikir olarak alıp Essentialism isimli bir kitap yazmış. Kitapta, 1400’lü yılların İngiliz dilinde priority yani öncelik kelimesinin ortaya çıktığını ve o yıllarda henüz tekil olarak kullanıldığından bahsediyor. 1900’lerde ise bu kelimeyi ilk kez çoğul kullanmaya başlayıp önceliklerden bahsetmeye başlamışız. Aslında çoğul kullanım kelimenin anlamına aykırı. Dolayısıyla, “one big thing” yöntemi de her zaman sadece bir tane önemli önceliğimiz olması gerektiğini savunuyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Mustafa Necati Karataş

  Teşekkürler Burcu Hanım; bu önerilerden dengeli bir seçki yaparak denemeler yapacağım 🙂

  • Burcu Gün

   Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim 🙂

 • o.korkmaz@yandex.com

  Eline sağlık Burcu, çok güzel derleme olmuş. Önceliklendirme yapmadan yaşayamayan ben, metodlardan bi kaçını en kısa sürede denemeye başlayacağım 🙂

  • Burcu Gün

   Çok teşekkürler, umarım işe yarar! 🙂

Senin İçin Öneriyoruz