Makaleler

1 ikon, 1000 kelimeye bedel mi?

“Paragraflarca yazıyla anlatılmak istenen bir şeyi, sadece bir fotoğraf ile anlatmak mümkündür.” Bu cümledeki fotoğraf sözcüğünü ikon ile değiştirdiğimizde sonuç değişmeyecektir. Ancak her söylemek istediğiniz için de ikon kullanamazsınız. Gelin biraz, ikonlardan ve ikonların kullanıcı deneyimi tasarımına sağladığı faydalardan söz edelim.

Orkun Duyar 30 Mart 2016

“Paragraflarca yazıyla anlatılmak istenen bir şeyi, sadece bir fotoğraf ile anlatmak mümkündür.” Bu cümledeki fotoğraf sözcüğünü ikon ile değiştirdiğimizde sonuç değişmeyecektir. Çünkü ikonlar kullanıcılar için çeşitli bilgileri ya da düşünmeyi gerektirmeden direkt olarak yapılacak (kaydetme, silme ve yazdırma gibi) eylemleri ifade eden birer semboldür.

Gelin biraz, ikonlardan ve ikonların kullanıcı deneyimi tasarımına sağladığı faydalardan söz edelim.


İkonlar ne zaman ve hangi durumlarda kullanılmalı?

Tasarımcılar için bunun birincil sebebi; ikonların çok daha az yer kaplaması. Bir mobil uygulamada 5 adet menü öğeniz olduğunu varsayalım; bu menü öğelerini metin etiketleriyle oluşturmak yerine kolayca anlaşılabilir ikonlarla oluşturduğunuzda, menüyü gizlemek yerine açık olarak kullanabilirsiniz. Böylece daha kullanılabilir bir deneyim sunmuş olacaksınız.

İkonların menülerde kullanımından söz ederken, kullanıcı sağlığı açısından son derece zararlı olan hamburger menü ikonunu dışarıda bırakmak zorundayım. Zira hamburger menü ikonunun ne kadar lezzetsiz olduğunu şu yazıda anlatmıştık.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et