2016’nın öne çıkan UX tasarım trendleri

2016’nın öne çıkan UX tasarım trendleri

Kullanıcı deneyimin öneminden bu blogda yeterince bahsetmiş olmalıyız. Nasıl bir ürün ya da servis tasarlarsanız tasarlayın, eğer karışık, sıkıcı ya da sürekli yükselen standartları yakalama konusunda başarısız bir deneyim sunuyorsanız, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını başka bir yerde gidermesi an meselesi. Bu nedenle, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın anahtarı da yükselen trendlere ayak uydurmak oluyor zaman zaman. Bu işe dilerseniz şurada derlediğimiz güncel trendlere göz gezdirerek başlayabilirsiniz. Eğer “2016 yılının ilk yarısı sona ermişken en çok karşımıza çıkan, kullanıcı deneyimini bir seviye yukarı taşıyan trendler nelerdir?”diye sorarsanız, o zaman sizi yazının devamına davet ediyoruz.

Artık tek odağımız ekranlar değil

Konu kullanıcı deneyimine geldiğinde, web tasarımcılarının artık biraz daha düşünmeleri gerekiyor. Yakın bir zamana kadar tek olay ekran tasarlamak iken, artık kullanıcı deneyimi sadece masaüstü, dizüstü, tablet ve akıllı telefon ekranlarıyla sınırlı değil. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, akıllı ev sistemleri ve diğer teknolojik gelişmeler kullanıcı deneyimi varsayımlarını alt üst etti. Şimdilerde pek çok tasarımcı bu yeni gelişmelere ayak uydurma görevleri üstleniyor, aynı zamanda mevcut UX know-how’ından da yararlanarak bu teknolojilerde uygulanabilecek yeni standartlar ve pratikler geliştiriyor.

akıllı ev sistemleri

Anahtar kelime: Kişiselleştirme 

Artık web deneyiminde kontrolün, çoğu zaman kullanıcının kendisinde olduğu dikkatinizi çekmiştir. Örneğin, çocuklar için eğitici oyunlar satan bir web sitesi hayal edin. Bir ya da iki sene önce, bu siteye giren herkes “standart beden” bir ana sayfaya düşüyordu. Bugün ise aynı siteye girdiğinizde, sizi ebeveyn, öğrenci veya eğitici seçeneklerinden birini seçeceğiniz bir açılış sayfası karşılıyor. Sonrasında, aynı web sitesi cevabınıza göre tasarlanmış size özel bir kullanıcı deneyimi sunuluyor. Cheap Games’den Michael Sheridan, web sitesi tasarımlarını etkileyecek müşteri datasını kullanmaya başladıkları zamandan bu yana şirket gelirlerinde artış yakaladıklarını söylüyor.

kişiselleştirme

Tasarımcılar inovatif video kullanımını keşfetti

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için video kullanımı yeni bir şey değil. Tasarımcılar bugüne kadar mesajı etkili şekilde iletmek için video gösterimlerden pek çok kez yararlandı. Fakat şimdilerde bir adım ileri giderek arka plan videoları kullanmaya başladılar. Ana sayfanın arka planında, muhteşem sanat eserlerine ait loop eden bir videonun döndüğü bir sanatçı web sitesi canlandırın gözünüzde. Sadece sanat eserinin kendisine değil; aynı zamanda sürecin nasıl olduğu, hangi aşamalardan geçerek bu şaheserleri yarattıklarına da şahit oluyorsunuz. Arka plan videoları web sayfalarına derinlik katıyor ve tasarımcının vermek istediği mesajı net bir şekilde aktarıyor. Bu videolar aynı zamanda bir web sitesinin içerik dilini ve tonunu belirleme konusunda da güzel bir iş başarıyor.

arka plan video

Tasarımda hikayeleştirme hala çok önemli

Kullanıcılarla etkileşime geçme ve web sitesinde daha uzun zaman geçirmelerini sağlamak için hikayeleştirmeyi keşfetmemizin üzerinden çok zaman geçmedi. Bu yolla dönüşüm oranlarında da artış yakalandığı bir gerçek. Bu trendin giderek yükselen bir popülariteye sahip olacağını düşünüyoruz. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları hikayeleri daha ilgi çekici, merak uyandırıcı ve etkileşim sağlayıcı hale getirmek için bu trendden yararlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

hikayeleştirme

Flat design ve skeomorfizm Flat 2.0 ile huzura erdi

Web tasarımda süregelen çekişmelerden biri de ikonlar kullanımıyla yükselen flat design mı, yoksa taklit nesne kullanımıyla yaygınlaşan skeomorfizm mi? tartışmasıydı. Flat design savunucuları, modern kullanıcıların zarif ve minimalist tasarımlar görmekten yana olduğunu iddia ederken, skeomorfizm hayranları, bu tasarım akımının sezgisel, tanıdık ve daha net olduğunu iddia ediyor. Flat design son yıllarda geniş çevrelerce kabul görmüş ve kullanılmış olsa da skeomorfizm de hala karşıt görüş olarak varlığını sürdürüyor. Neyse ki Flat 2.0 ile her şey yerli yerine oturdu. Flat 2.0 katmanlı kullanımı destekliyor,  2 boyutlu flat design elementleri zaman zaman skeomorfizmde popüler olan 3D görünüme kavuşuyor – ve mutlu son!


Bu trendlerin hepsi sizin hedef kitlenize uyacak ya da her türlü tasarım projesinde mutlaka kullanılmalı diye bir şey elbette yok. Fakat, her biri modern web tasarımında önemli bir yere sahip bu trendlerden birkaçını projelerinize yansıtarak UX know-how’ınızı artırabilirsiniz.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Yazı, Dianna Labrien’in Top UX Trends to Watch This Year adlı makalesinden yaralanılarak oluşturulmuştur.

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

  Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

  Gizle
  İLGİNİ ÇEKEBİLİR
  Gerçekten işe yarayan e-posta pazarlama: Drip Marketing

  Gerçekten işe yarayan e-posta pazarlama: Drip Marketing

  Gizle