Makaleler

2016’nın öne çıkan UX tasarım trendleri

İyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın yolu zaman zaman yükselen trendlere ayak uydurmaktan geçiyor. 2016 yılının ilk yarısı henüz sona ermişken en çok karşımıza çıkan, kullanıcı deneyimini bir seviye yukarı taşıyan trendlerine gelin birlikte göz atalım...

Burcu Gün 27 Temmuz 2016

Kullanıcı deneyimin öneminden bu blogda yeterince bahsetmiş olmalıyız. Nasıl bir ürün ya da servis tasarlarsanız tasarlayın, eğer karışık, sıkıcı ya da sürekli yükselen standartları yakalama konusunda başarısız bir deneyim sunuyorsanız, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını başka bir yerde gidermesi an meselesi. Bu nedenle, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın anahtarı da yükselen trendlere ayak uydurmak oluyor zaman zaman. Bu işe dilerseniz şurada derlediğimiz güncel trendlere göz gezdirerek başlayabilirsiniz. Eğer “2016 yılının ilk yarısı sona ermişken en çok karşımıza çıkan, kullanıcı deneyimini bir seviye yukarı taşıyan trendler nelerdir?”diye sorarsanız, o zaman sizi yazının devamına davet ediyoruz.

Artık tek odağımız ekranlar değil

Konu kullanıcı deneyimine geldiğinde, web tasarımcılarının artık biraz daha düşünmeleri gerekiyor. Yakın bir zamana kadar tek olay ekran tasarlamak iken, artık kullanıcı deneyimi sadece masaüstü, dizüstü, tablet ve akıllı telefon ekranlarıyla sınırlı değil. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, akıllı ev sistemleri ve diğer teknolojik gelişmeler kullanıcı deneyimi varsayımlarını alt üst etti. Şimdilerde pek çok tasarımcı bu yeni gelişmelere ayak uydurma görevleri üstleniyor, aynı zamanda mevcut UX know-how’ından da yararlanarak bu teknolojilerde uygulanabilecek yeni standartlar ve pratikler geliştiriyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz