Yapay zekâ çıkınca UX bitecek mi?

Yapay zekâ çıkınca UX bitecek mi?

İster inanın ister inanmayın, aşağıdaki diyalog, kullanıcı deneyimi dünyasında da kurulmaya başlandı: “Kullanıcı deneyimi çok önemli!” diyorsunuz da, yapay zekâ bizden daha zeki bir şey olacaksa, o vakit, bunun tasarımı da yakın gelecekte yapay zekâlar tarafından yapılmayacak mı?

Bu soruyu, uzun bir “Ya sabır” çektikten sonra nasıl yanıtladığımızı öğrenmek ister misiniz?

Önce korkutucu gerçekle başlayalım: 2016 yılında, lüks iç çamaşırları satışına odaklı Cosabella bir dijital ajansla anlaşacağına, tüm dijital deneyimini bir yapay zekânın kucağına bıraktı. Şirketin pazarlama direktörü bu kararlarını aşağıdaki şekilde rasyonalize etti:

“Önümüzde 3 seçenek vardı. Mevcut ajansımızın dışında bir ajansla anlaşmak, şirket içerisindeki ekibi güçlendirmek ve bir iç ajansa sahip olmak, ya da bir yapay zekâ algoritmasına yatırım yaparak pazarlamaya dair kararları, onun algoritması üzerinden otonom olarak vermesine izin vermek. Risk aldık ve 3. seçeneği tercih ederek Adgorithms’in yapay zeka motoru Albert ile ilerlemeye karar verdik. Zahmetsiz bir kurulum süreci sonrasında, Albert kararları ardı ardına almaya başladı. Hedef kitlemizi tanımladı. Hedef kitle özelinde medya yatırımı yapılacak anahtar kelimeleri belirledi. Bütçeyi kanallar arasında otomatik olarak dağıtmaya başladı ve hatta açık artırma usulü ilerleyen medya kullanımlarında, sahtekârlığın önüne geçecek önlemleri kendiliğinden alarak satın alma kararlarını bir insana göre çok daha nokta atışı verir oldu.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
  • ahuseynovteymur@gmail.com

    Yeni giriyorum bu alana, trknoloji benden daha hızlı öğreniyor ))

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Buhran zamanlarında marka iletişimi nasıl olmalı? burcu-sakarya-marka-iletisimi

Buhran zamanlarında marka iletişimi nasıl olmalı?

Gizle