Makaleler

Airbnb’den çıkarılabilecek 7 UX dersi

Clo S., Airbnb için gerçekleştirdiği UX audit çalışmasının sonucunda ortaya çıkan 7 iyi UX uygulamasını listeledi.

Berk Bayri 01 Nisan 2021

Airbnb için gerçekleştirilen bir UX Audit çalışmasıyla ortaya çıkan 7 önemli öneriyi derledim.

Deneyimli kullanıcılara kısayollar sağlayın

Bu bölümde, Nielsen’ın Esnekliğine ve kullanım verimliliği (Flexibility and efficiency of use) önerisine değinmek istiyorum. En tecrübeli kullanıcılar – bazen farkında olmadan – kısayolları kullanmaya çalışacaktır. Ürününüzün hem en az deneyimli kullanıcılar hem de İnternet ustaları tarafından kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Çözüm

Airbnb, kullanıcı deneyimini her ikisine de uyarlamayı başarıyor. Arama motorunda, kullanıcılar bir şehir adı yazabilir ancak arama motoru, aramaları o şehirdeki evleri, deneyimleri veya restoranları içerecek şekilde daraltarak öneriler sunuyor.

Airbnb’nin arama motoru

Neler olduğunu vurgulayın

Kullanıcılar meşgul. Dikkatleri dağılmış durumda. Aynı anda birkaç şey yapmadığım zamanlarda, en azından çayımı yudumluyorum, çalan müziğe dinliyorum ve pencereden dışarı bakıp geçen köpekleri izliyorum. Bu nedenle bazen ekranımda olup biten şeyleri kaçırıyorum.

Çözüm

Animasyonlar, kullanıcıları dikkat çekmeden ekranlarında olup bitenlere yönlendirmenin iyi bir yoludur. Kullanıcılar Airbnb takvimine göz attıklarında, yeni ay görünmez, kayar. Bonus: Check-in tarihi seçildikten sonra check-out katmanı otomatik olarak açılır.

Airbnb’nin takvimi

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • mehmetguneritr

    Faydalı bilgiler ve yorumlar için teşekkürler

Keşfetmeye Devam Et