Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

Akıllıca başarısız olmak için prototiplendirme

İnsanlar “prototip” kelimesini duyduğunda, genellikle akıllarına gevşek tellerle asılı duran robotlar, makineler veya aygıtlar gelir. Fakat prototiplendirme bir eylem olarak değerlendirildiğinde, bir fikri kavramak ve geliştirmek için o fikrin çeşitli taslak versiyonlarının oluşturulması ve test edilmesidir. Bu, kablolarla tutturulmuş karışık bir aygıt ya da kağıda çizilmiş bir eskiz kadar basit olabilir. Doğru açıdan yaklaşıldığında her şeyin prototipi üretilebilir. Örneğin; mobil uygulamalar, arabalar, yemekler, deneyimler, çalışma çizelgeleri veya sunumlar gibi çeşitli fikirler veya ürünler prototiplenebilir.

Prototip nedir ve neden yapmalıyım?

Prototiplemeyi geç hata yapmak yerine daha erken hata yapmak olarak düşünebilirsiniz. Ürün veya fikir geliştirmek, ilk seferde hatta ikinci seferde doğruya ulaşmak değil, fikrinizi deneme yanılma yoluyla hızla geliştirmektir. Ayrıca fikri prototipleyerek önceden test etmeniz, son ürün üzerinde test etmenizden daha az risklidir.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • Nilay Ocak

  Henüz kodlanmamış UI aşamasındaki arayüzler için prototiplemede invision favorim, onun dışında daha basic şeyler için powerpoint hatta kağıt bile yeterli 🙂 Çocukken gerçek dünyanın “prototipleri” ile oynayarak öğreniyoruz, büyüyünce neden yapmayalım 😉

 • Efkan Kaya

  Merhaba, bu güzel bilgi için teşekkür ederim.Emeğinize sağlık.

  • Serdar Arıçelik
   Serdar Arıçelik

   Yorumun için teşekkürler Efkan, beğenmene sevindim!

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Arayüzde tipografi

Arayüzde tipografi

Gizle